«Золоті» правила для золотих дарунків

Як правильно обрати ювелірну прикрасу, яка приноситиме радість  протягом тривалого часу? На що необхідно звертати увагу при виборі ювелірних виробів?

Роздрібна торгівля ювелірними та побутовими виробами з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення і напівдорогоцінного каміння здійснюється через спеціалізовані магазини, спеціалізовані відділи (секції) магазинів із універсальним асортиментом товарів, а також за допомогою засобів дистанційного зв’язку.

При цьому продаж ювелірних виробів у дрібнороздрібній торговельній мережі, на ринках (крім розміщених на них спеціалізованих магазинів, відділів) та з рук заборонений.

Якщо Вам зустрілись вироби з відбитком проби на якому немає тризуба, це свідчить про те що товар потрапив на наш ринок незаконно.

Купуючи виріб з дорогоцінного металу, не варто поспішати, детально прочитайте етикетку – це допоможе ще раз переконатись що виріб справжній!

Скріплюється етикетка з виробом за допомогою нитки і металевої пломби.

При виборі виробів із золота варто зауважити, що ювелірне золото – це не

однорідний метал, а сплав металів, який містить від 25% до 70% домішок. До ювелірного золота зазвичай додають срібло і мідь. Власне, співвідношення самого золота та додаткових компонентів і визначає його пробу.

Відповідно до Закону України «Про державне регулювання видобутку, виробництва та використання дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння та контроль за операціями з ними», для ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів встановлюються такі проби:

для золота – 375°, 500°, 585°, 750°, 958°, 999°

для срібла – 800°, 830°, 875°, 925°, 960°.

Наприклад, якщо купуєте виріб 585 проби, це означає, що в ньому міститься 58,5% золота, у виробі 750 проби – 75%. Чим вища проба, тим дорожче коштуватиме виріб. Однак домішки є не менш важливі за саме золото, адже саме вони визначають міцність та колір майбутнього виробу. При виробництві білого золота здебільшого використовують срібло, мідь, нікель, цинк, платину і паладій. Червоне і рожеве золото містять основну добавку – мідь, а також срібло і цинк.

Зі сріблом все простіше.

Зазвичай для прикрас використовують 925 пробу – це золота середина, що гарантує високу міцність і цінність. Шанувальникам столового срібла потрібно шукати вироби 800 проби, це нижня планка для якісних столових виробів. Срібні прикраси теж відрізняються за кольором, але не через лігатуру (домішки), а через покриття, яке використовують. Білий колір – вироби покриті чистим сріблом, сталевий відтінок – родієм, чорнене – спеціальним розчином “чєрнь”.

Відповідно до постанови Кабміну №172 «Про реалізацію окремих положень Закону України «Про захист прав споживачів», ювелірні вироби віднесено до переліку товарів належної якості, що не підлягають обміну (поверненню). Так, ювелірні вироби належної якості повернути в магазин не можна.

Але у випадку неналежної якості товару, протягом гарантійного строку споживач має право пред’явити претензії продавцю.

Як споживач може довести, що йому продали неякісний товар

Згідно з ч. 4 ст. 17 Закону України «Про захист прав споживачів» це можна зробити шляхом проведення експертизи за письмовою заявою споживача до суб’єкта господарювання, у якого був придбаний даний виріб.

Суб’єкт господарювання має організувати проведення експертизи протягом трьох днів з дня отримання заяви від споживача.

Оплату за експертизу має здійснити суб’єкт господарювання, але якщо експертиза доведе вину споживача, а не виробничий недолік, то споживач повертає кошти за експертизу суб’єкту господарювання.

Користуючись цими правилами Ви завжди зможете обрати якісний виріб.