Жовто-бурий мармуровий клоп

В Україні поширюється вкрай небезпечний карантинний об’єкт – жовто-бурий мармуровий клоп (Halyomorpha  halys  Stаl).

Батьківщиною шкідника є країни Південно-Східної Азії – Китай, Японія, В’єтнам, Тайвань. За межі природнього ареалу клопи вийшли в 90-х роках минулого століття, потрапивши на територію США. Згодом шкідник потрапив в Європу, де його вперше виявили в Ліхтенштейні у 2004 році. На сьогоднішній день цей шкідник присутній в більшості країн Європи, зокрема і в Україні: вогнище Halyomorpha  halys було виявлено в 2023 році на території міста Запоріжжя.

Жовто­бурий мармуровий клоп є широким поліфагом, який пошкоджує понад 100 видів рослин: плодові, ягідні, овочеві, зернові, бобові та технічні культури,  лісові, декоративні дерева, чагарники.

Слід зазначити, що завдяки природнім ентомофагам, на своїй батьківщині шкідник не становить значної загрози. Однак, потрапивши в нові умови мешкання клопи завдають істотної шкоди.

Клопи пошкоджують плоди, насіння, молоді пагони, листя. У пошкоджених плодах та овочах погіршується смак та зовнішній вигляд, затримується їхній розвиток, внаслідок чого плоди можуть опадати. В місцях пошкоджень (проколів) виникає некроз, часто відбувається деформація та загнивання.

Життєвий цикл шкідника складається із стадії яйця, п’яти личинкових стадій та імаго. Жовто-бурий мармуровий клоп теплолюбна комаха, оптимальною для шкідника є температура повітря від +18°С до +25°С. Cамка відкладає яйця поетапно, по 15-40 яєць за раз з інтервалом 5-14 днів, при цьому яйцекладка може розтягуватися на 2-3 місяці. Загалом одна самиця може відкласти до 400 яєць. Дозрівання яєць триває близько 5-7 днів, а тривалість розвитку личинкових стадій складає від 11 до 16 днів. Таким чином, одне покоління Halyomorpha  halys, за оптимальних умов розвивається в середньому від 35 до 40-50 днів. Клімат України є сприятливим для розвитку шкідника, в залежності від температурних умов регіону може розвивається до 3 поколінь на рік.

З настанням несприятливих умов (вересень-жовтень) клопи збираються у великі групи в пошуках місць зимівлі. Це можуть бути будь-які будівлі, горища, гаражі, складські приміщення, автомобілі та транспортні засоби, що довго не переміщалися, сільськогосподарське та інше обладнання тощо. Зимує імаго зазвичай масово, в сухих приміщеннях, а в природних умовах – усередині великих пеньків або трухлявих стовбурів. Вони не здатні виживати на відкритому повітрі взимку за низьких температур.

Ідентифікація жовто-бурого мармурового клопа відбувається звичайним візуальним способом. Тіло дорослого клопа грушовидної форми, злегка сплющене, довжиною 12-17 мм. Колір коричневий, голова, передньоспинка та надкрила мають білі вкраплення, що візуально нагадують мармуровий малюнок. Характерною відмінністю жовто-бурого мармурового клопа від інших клопів – щитників є наявність світлих кілець на вусиках та чергування світлих і темних ділянок на краю черевця.

Жовто­бурий мармуровий клоп розповсюджується транспортними засобами, наприклад з будівельними матеріалами, рослинною продукцією, тощо, та за допомогою самостійних перельотів.

Серед методів контролю найбільш дієвим є звичайний механічний метод, який полягає у зборі комах та їх знищення в місцях зимівлі. Єфективним способом захисту також є хімічний метод – обробки  проводять в період вегетації дозволеними до використання препаратами інсектицидної групи.

Спеціалістами управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області  проводиться фітосанітарний моніторинг щодо виявлення жовто­бурого мармурового клопа. Обстеження здійснюються візуальним способом та з допомогою феромонних пасток. Наразі триває моніторинг у населених пунктах щодо можливого виявлення клопів у потенційних місцях зимівлі.

Просимо населення, особливо власників присадибних ділянок, вразі виявлення жовто­бурого мармурового клопа повідомити Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за  телефоном (0512) 30-43-25 або через е-mail: dpssmykolayiv@dpssmk.gov.ua та провести заходи щодо його знищення.