Здійснення фітосанітарних заходів та процедур в умовах воєнного стану

Імпорт агропродукції протягом 2023 року в Миколаївську область суттєво зріс, в чому, певної мірою, посприяло спрощення фітосанітарних заходів при ввезенні вантажів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01 квітня 2022 р. № 398 «Деякі питання здійснення фітосанітарних заходів та процедур в умовах воєнного стану» спрощено здійснення фітосанітарних заходів та процедур при ввезенні на митну територію України та переміщенні сільськогосподарської продукції рослинного походження на період воєнного стану та протягом 90 днів з дати його припинення або скасування.

Врегульовані питання щодо:

  1. Запровадження принципу екстериторіальності для реалізації повноважень територіальних органів Держпродспоживслужби у сферах карантину та захисту рослин. У випадку визначення особою маршруту руху товару, можливе скорочення часу на оформлення фітосанітарного сертифіката, оскільки:

– час на доставку зразка до фітосанітарної лабораторії буде знівельовано з причини руху транспортного засобу під час проведення аналізів;

– видача фітосанітарного сертифіката може здійснюватися не обов’язково фітосанітарним інспектором, що проводив фітосанітарні процедури.

  1. У разі ввезення на митну територію України об’єктів регулювання, що класифікуються за товарними групами 07, 08, 09, 10, 11, 12 згідно з УКТЗЕД, фітосанітарний контроль здійснюється державними фітосанітарними інспекторами виключно із застосуванням методів внутрішнього та/або зовнішнього інспектування (без проведення огляду та фітосанітарної експертизи (аналізу), передбачених наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства від 22 лютого 2021 р. № 343“Про затвердження Методів інспектування, огляду, у тому числі відбору зразків, та проведення фітосанітарної експертизи (аналізів)”, крім випадків, коли:

– фітосанітарні сертифікати та/або фітосанітарні сертифікати на реекспорт відсутні або недійсні;

– об’єкти регулювання, які перебувають у вантажі, не відповідають інформації, що міститься у фітосанітарному сертифікаті та/або фітосанітарному сертифікаті на реекспорт;

– під час проведення внутрішнього та/або зовнішнього інспектування державними фітосанітарними інспекторами виявлено зараження або ознаки зараження чи пошкодження вантажів з об’єктами регулювання регульованими шкідливими організмами.

  1. Скасування вимоги проведення фітосанітарного контролю супровідного дерев’яного пакувального матеріалу з яким імпортуються товари, що не належать до продукції рослинного походження.
  2. Скасування обов’язковості переміщення територією України імпортованого насіння у супроводі карантинного сертифіката. Натомість, у разі переміщення насіння без супроводу карантинного сертифіката, особи зобов’язані вести облік таких об’єктів регулювання та надавати відповідну інформацію на вимогу Держпродспоживслужби (не частіше одного разу на місяць), за формою згідно з додатком до постанови.

 Ввезення імпортної підкарантинної продукції в Миколаївську область в 2022 – 2023 роках

У 2023 році в Україну було ввезено агропродукції на 7,1 млрд дол., що майже на 13% більше, ніж у 2022 році, коли цей показник склав 6,3 млрд дол. За даними “Інституту аграрної економіки” домінуючими групами продуктів у структурі зарубіжних поставок були:

  • плоди, ягоди і горіхи (812 млн дол.);
  • овочі (373 млн дол.);
  • насіння й плоди олійних культур (411 млн дол.);
  • відходи, корми для тварин (411 млн дол.); різні харчові продукти (473 млн дол.).