Здійснення державного контролю за дотриманням операторами ринку законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин за 10 місяців 2024 року

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2022 р. №303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» (далі – Постанова) припинено проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) на період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні».

Водночас, згідно з пунктом 2 Постанови (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 06 грудня 2022 р. № 1363 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2022 р. № 303») за наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави, а також для виконання міжнародних зобов’язань України протягом періоду воєнного стану дозволено здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) на підставі рішень центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у відповідних сферах.

Наказом Мінагрополітики від 03 січня 2023 р. № 5 затверджено  Перелік підстав для здійснення позапланових заходів державного контролю за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин на період воєнного стану.

Таким чином, за 10 місяців 2024 року проведено 118 позапланових заходів державного контролю у формі інспектувань з наступних підстав:

  • подання суб’єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням – 68;
  • звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров’ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності) – 13;
  • перевірка виконання суб’єктом господарювання приписів, розпоряджень щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю) – 19;
  • у разі виявлення невідповідності або появи обґрунтованої підозри щодо невідповідності, на підставі повідомлень (надійшли від країн через повідомлення RASFF, закладів охорони здоров’я, акредитованих лабораторій, офіційних ветеринарних лікарів, уповноважених ветеринарів) – 18.

За результатами заходів державного контролю винесено 26 приписів щодо усунення порушень, прийнято 5 рішень про тимчасове припинення виробництва та/або обігу харчових продуктів та/або кормів та 1 рішення про знищення харчових продуктів. За порушення законодавства про харчові продукти та відповідно до ст. 65 Закону України “Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, ветеринарну медицину та благополуччя тварин” на шість операторів ринку накладено штрафи на загальну суму 235500 грн. 35 осіб притягнуто до адміністративної відповідальності за статтями 107, 107-2 КУпАП на загальну суму 11543 грн.

Крім зазначеного, під час заходів державного контролю позапланово відібрано 51 зразок для проведення лабораторних досліджень та на виконання щорічних планів державних моніторингів відібрано 1317 зразків харчових продуктів.