Запобігання отруєнням пестицидами

Запобігання отруєнням пестицидами

В умовах нарощування виробництва сільськогосподарської продукції, зростає необхідність в застосуванні засобів захисту рослин (ЗЗР) для знищення шкідливих організмів та бур’янів. Зі збільшенням потреби в пестицидах і агрохімікатах зростає асортимент препаратів дозволених до застосування в Україні, перелік яких налічує більше 2 тисяч.
Майже всі хімічні ЗЗР шкідливі для людини. Порушення правил безпеки під час роботи з пестицидами і агрохімікатами сприяє їх потраплянню до організму людини через дихальні шляхи, шлунково-кишковий тракт чи шкіру.
Виконання авіаційних робіт по розпиленню агрохімікатів повинно здійснюватися у відповідності до вимог Державних санітарних правил «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів в народному господарстві», ДСП 8.8.1.2.001-98.
Заплановані для авіаційних обробок сільськогосподарські і лісові угіддя повинні бути занесені на карти-схеми землелісокористування. Проекти авіаційно-хімічних робіт повинні погоджуватися з установами Держпродспоживслужби і Мінекобезпеки не пізніше, чим за 10 діб до початку робіт. За три доби до початку проведення авіаційних обробок, замовник робіт повинен здійснити запобіжні заходи(оповіщення населення через засоби ЗМІ). При застосуванні пестицидів за допомогою авіації необхідно суворо витримувати визначені санітарно-захисні зони від ділянок авіахімічних обробок до інших об’єктів (населених пунктів, тваринницьких і птахоферм, джерел водопостачання, тощо). Застосування пестицидів авіаційним методом в сільському господарстві повинно здійснюватися в ранкові та вечірні години дня, при швидкості руху повітря, що не перевищує – 3 м/с, температурі повітря не вище +22 град.С, робоча висота над об’єктом обробки повинна бути не менше 3 м. Застосування пестицидів авіаційним методом не повинно супроводжуватися забрудненням ними повітря населених пунктів, води джерел питного водопостачання та культурно-побутового призначення.
Так, за повідомленням ТСН, 24.07.2017р. в с. Паволочь Житомирської області, внаслідок грубого порушення вищезазначених правил обробки полів авіаційним способом, постраждало 20 осіб села, серед яких були діти. Жителі села із скаргами на хімічне отруєння( головна біль, нудота, блювання) вимушені були звернутися за медичною допомогою в заклади охорони здоров’я.
У разі порушення регламентів застосування пестицидів авіаційним методом, що призвело до ушкодження (загибелі) рослин, бджіл, отруєння людей та тварин,потрібно негайно повідомити керівництво підприємства, адміністрацію району, де виконувались авіаційні роботи, з метою негайного розслідування та вжиття заходів. При виявленні симптомів отруєння, після проведення авіаційних робіт, треба звернутися за медичною допомогою до лікувальних закладів, з метою встановлення діагнозу та притягнення до відповідальності винних .
Отруєння можливе не лише на виробництві, але й на присадибних ділянках та у побуті. З метою уникнення ризиків для людей в побуті, слід дотримуватись інструкцій з використання, що наведені на етикетках! Для робіт з отрутохімікатами необхідно використовувати спеціальні обприскувачі, окремо виділений одяг, гумове взуття та рукавиці, фільтрувальні респіратори та герметичні окуляри.