Забезпечення фітосанітарної безпеки країни в умовах воєнного стану – головна тема робочої наради

Обмін досвідом в умовах воєнного стану під час реалізації державної політики у сферах карантину та захисту рослин, насінництва і розсадництва, охорони прав на сорти рослин, контролю за ГМО-джерелами у відкритих системах, якості зерна та продуктів його переробки – основна тема робочої наради, яка відбулась 28 серпня 2023 року під головуванням заступника Голови Держпродспоживслужби Вадима Чайковського.

В нараді взяли участь директор Департаменту фітосанітарної безпеки та контролю в рослинництві Андрій Челомбітко, керівники структурних підрозділів Департаменту фітосанітарної безпеки та контролю в рослинництві, а також керівники та спеціалісти управлінь фітосанітарної безпеки головних управлінь Держпродспоживслужби в областях.

Вадим Чайковський зазначив, що в умовах дії воєнного стану забезпечення фітосанітарної безпеки держави та безперебійного експорту української продукції рослинного походження відповідного до вимог країн-партнерів залишаються одними із головних пріоритетів діяльності Держпродспоживслужби, що включає проведення щоденного фітосанітарного моніторингу в країні, виявлення та управління фітосанітарними ризиками та неухильного дотримання антикорупційного законодавства.

Учасники наради обговорили практичні питання реалізації вимог постанови КМУ від 9 травня 2023 р. № 458 «Про затвердження Порядку одержання посвідчення про право роботи з пестицидами», якою передбачено осучаснення процедури одержання посвідчення на право роботи з пестицидами. А саме, такі складові як: організація та проведення навчання, тестування та видача посвідчення, а також запровадження можливості проведення навчання у дистанцій формі.

На сьогодні подано 89 заяв про проходження навчання з питань безпечного поводження з пестицидами.

Своїм досвідом щодо подолання в умовах воєнного стану проблем, що виникають під час проведення фітосанітарних заходів та процедур відповідно до постанови КМУ від 01.04.2022 № 398 поділилися начальники управлінь фітосанітарної безпеки головних управлінь Держпродспоживслужби в Запорізькій та Чернігівській областях Віктор Шиб та Тетяна Олещенко.

За результатами наради керівникам фітосанітарних структурних підрозділів територіальних органів Держпродспоживслужби були надані доручення щодо неухильного виконання вимог законодавства у сферах карантину та захисту рослин, насінництва і розсадництва, охорони прав на сорти рослин, контролю за ГМО-джерелами у відкритих системах, якості зерна та продуктів його переробки, зокрема статті 33 Закону України «Про карантин рослин», а також забезпечення доступу інспекторів з насінництва та розсадництва до єдиного державного інформаційного веб-порталу «Єдине вікно для міжнародної торгівлі».

В цілому нарада пройшла в конструктивній атмосфері. Всі учасники наради мали змогу задати важливі питання керівництву Держпродспоживслужби та Департаменту фітосанітарної безпеки та контролю в рослинництві. Були відмічені окремі напрямки подальшої спільної роботи з метою вирішення актуальних питань діяльності управлінь фітосанітарної безпеки головних управлінь Держпродспоживслужби в областях.