Як вберегтися від придбання неякісного «контрафактного» насіння та порядок арбітражного визначення якості насіння

Використання підробленого насіння обертається  значними втратами у вигляді недобору рівня врожайності.  Вберегтися від  підробок на ринку насіння можна тільки будучи добре проінформованим. Тому при купівлі насіння потрібно знати що :
1) виробник має бути включеним до Державного реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва, який формує Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України . Реєстр розміщено на офіційному веб-сайті Міністерства;

2) відповідно п. 28 «Порядку проведення сертифікації, видачі та скасування сертифікатів на насіння  та/або садивний матеріал», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2017 року № 97, насіння повинно супроводжуватись  супровідними документами, які видає споживачеві виробник насіння: «Атестат на насіння» – на добазове та базове насіння,  «Свідоцтво на насіння» – на сертифіковане насіння, «Свідоцтво на гібридне насіння» – на насіння першого покоління гібридів, а також копіями Сертифікату, який засвідчує сортові якості насіння та  Сертифікату, який засвідчує посівні якості насіння. Не слід довіряти незасвідченим копіям сертифікатів,  у справжності сертифікату можна пересвідчитися через електронний доступ до “Реєстрів сертифікатів, що засвідчує сортові та посівні якості насіння »  на сайті Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України;

3) отримуючи партію насіння обов’язково перевіряйте наявність  етикетки , яка містить усю необхідну інформацію про партію насіння. Залежно від категорії (генерації) насіння та його призначення упаковку з насінням маркують етикетками  відповідної форми, кольору та змісту.
для добазового насіння-білим з фіолетовою смужкою;
для базового насіння – білим;
для сертифікованого насіння першої генерації, гібридів першого покоління – блакитним;
для сертифікованого насіння другої генерації, наступних генерацій – червоним;
для суміші насіння – зеленим;
для неостаточно сертифікованого насіння – сірим.

4) занижена ціна є завжди підозрою. Якісне висококласне насіння не може бути дешевим, оскільки на його випробування, тестування, дослідження компанії витрачають колосальні кошти.

У разі невпевненості у відповідності показників посівних якостей придбаного насіння або товарних якостей придбаного садивного матеріалу показникам, зазначеним у сертифікаті, що засвідчує посівні якості насіння, або у сертифікаті, що засвідчує товарні якості садивного матеріалу фізична особа-підприємець або юридична особа має право на проведення арбітражного визначення якості насіння  і садивного матеріалу. Відповідно Постанови №615 від 18 серпня 2017 року арбітражне визначення проводиться територіальним органом Держпродспоживслужби за поданою заявою.
Арбітражному визначенню підлягає придбане насіння або садивний матеріал за наявності сертифіката, що засвідчує посівні якості насіння, або сертифіката, що засвідчує товарні якості садивного матеріалу (далі – сертифікат), документа за результатами аналізу насіння або садивного матеріалу, виданого заявнику, у разі розбіжності показників якості насіння або садивного матеріалу на величину, що перевищує допустимі відхилення.
Для проведення арбітражного (експертного) визначення заявник подає до територіального органу Держпродспоживслужби заяву не пізніше десяти календарних днів з дня отримання ним результатів аналізу органу з оцінки відповідності.

До заяви додаються копії:
-сертифіката;
– документа щодо результату аналізу насіння або садивного матеріалу, виданого органом з оцінки відповідності за місцем звернення заявника.
Копії документів, що додаються до заяви, засвідчує орган з оцінки відповідності за місцем  звернення заявника.
Інспектор територіального органу Держпродспоживслужби розглядає подану заяву та копії документів, що до неї додаються, і не пізніше наступного робочого дня приймає рішення про відбір арбітражної проби та проведення арбітражного визначення.
Арбітражне визначення проводиться:
– посівних якостей насіння (крім плодових та горіхоплідних культур) – за чистотою (за винятком вмісту обрушених зерен), вмістом домішок насіння інших видів (за винятком отруйних бур’янів, карантинних об’єктів, інших видів кормових трав, пелюшки у насінні гороху, плосконасінної вики у сочевиці), вмістом склероціїв білої і сірої гнилей у насінні соняшнику, схожістю, одно- і багаторостковістю насіння буряків, життєздатністю (тільки для насіння озимих культур, що висівається у рік збирання врожаю);
– посівних якостей насіння плодових та горіхоплідних культур – за чистотою, масою 1000 насінин, життєздатністю;
– товарних якостей садивного матеріалу багаторічних рослин – за збудниками грибкових і бактеріальних хвороб, вірусами та мікоплазмою.
У разі закінчення строку дії сертифіката арбітражне визначення не проводиться.
Територіальний орган Держпродспоживслужби не пізніше ніж протягом наступного робочого дня після завершення арбітражного визначення видає особисто або надсилає поштовим відправленням заявнику документ щодо результату аналізу насіння з позначкою у правому верхньому куті “Арбітраж”, у якому зазначається висновок згідно з ДСТУ 4138-2002 “Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості”.