Як уникнути підвищення вартості комунальних послуг

Після повномасштабного вторгнення російського агресора до нашої держави, починаючи з 24 лютого 2022 року постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2022 №206 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану» було заборонено:

нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги;

припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі.

Але, починаючи з 30 грудня минулого року уряд своєю постановою від 29.12.2023 за №1405 скасував заборону на припинення надання житлово-комунальних послуг споживачам, які мають заборгованість з їхньої оплати. Таке скасування не стосується жителів територій, на яких ведуться бойові дії та тимчасово окупованих територій. Також припиняти надання комунальних послуг заборонено у випадку, якщо будинок споживача був пошкоджений внаслідок воєнних (бойових) дій. При цьому споживач має про такі випадки інформувати відповідного виконавця комунальної послуги відповідно до Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 р. № 690) та Правил надання послуги з постачання гарячої води (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 р. № 1182).

Перелік територій, на яких ведуться бойові дії (територіях можливих бойових дій, активних бойових дій, активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси) або тимчасово окупованих Російською Федерацією затверджується наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.

Станом на теперішний час останні зміни внесено наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 21.11.2023 № 309.

Отже, у разі, якщо житло споживачів комунальних послуг не пошкоджено, не знаходиться на територіях, внесених до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, а споживачі комунальних послуг мають заборгованість – такі споживачі мають знати, що вартість фактично отриманих комунальних послуг може бути підвищена за рахунок неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних та судових зборів. Для уникнення такого підвищення споживачу необхідно сплатити суму заборгованості за комунальні послуги.