Як правильно вибрати саджанці плодових дерев

Прийшла осінь. Урожай овочів зібраний. Саме час подбати про сад, замінити старі фруктові дерева на нові молоді саджанці. Постає дилема як правильно обрати саджанці.

Підбираючи сорти для ділянки, слід ураховувати, наскільки цей сорт пристосований до кліматичних умов, у яких його передбачається вирощувати, як швидко він розвивається, наскільки родючий. Набір порід плодових дерев  справа особистого смаку, але потрібно враховувати співвідношення сортів. Так, при садінні яблунь зазвичай беруть 1-2 саджанці літніх сортів, 1-2 — осінніх і 3—4 зимових. Так само при посадці груші висаджують одне дерево літнього сорту, друге — осіннього, третє — зимового.

При саджанні дерев бажано, щоб висота рослин була найменшою на півдні та найбільшою на півночі ділянки. Тому високорослі яблуні й груші краще розміщати на північному боці ділянки, а середньорослі породи — ближче до півдня. Південну частину ділянки краще відвести під ягідні чагарники й полуниці.

Щоб убезпечити себе від шахрайства і недобросовісних продавців, придбайте посадковий матеріал вирощений у місцевих атестованих розплідниках. В області атестовані 2 господарства на виробництво та реалізацію садивного матеріалу, такі як: ТОВ «Богданівський плодорозсадник» та ТОВ «Підгур’ївське». Так ви будете впевнені, що садите якісні рослини районованих сортів.

Купуючи саджанці яблуні і груші на ринку, зверніть увагу на наявність щеплення. На відстані 10-15 см від кореневої шийки на стовбурі повинен бути наріст. При цьому сам стовбур буде викривлений в цьому місці. Якщо Вам пропонують саджанець без відповідних ознак, це означає, що Вас хочуть ошукати, продавши не щеплений сіянець. Якщо вибирати саджанці сливи, або вишні, то вони дійсно можуть бути як щеплені так і кореневласні.

Також зверніть увагу на кореневу систему рослини. Вона повинна бути пружною, добре розвиненою. Необхідно оглянути коріння на наявність вузлів, або круглих потовщень. Якщо воно є, то дерево заражене кореневим раком. Обов’язково огляньте стовбур. Ушкодження у вигляді дрібних подряпин йому не страшні, і з часом вони заростуть. Але, якщо пошкодження займає більше половини окружності кори, то згідно ДСТУ 4792:2007 воно не підлягає посадці.

Декілька порад при купівлі саджанців :

  1. Не купуйте саджанці з рук.
  2. Не купуйте спонтанно. Подивіться додаткову літературу, порадьтеся з досвідченим садівником.
  3. Запитайте в продавця, де вирощений саджанець. Якщо сорт вам зовсім не знайомий, то попросіть письмову анотацію. Інакше ризикуєте одержати зовсім не потрібну вам рослину.
  4. Не кваптеся розповідати, який сорт розшукуєте, а поцікавтеся, що є в наявності.
  5. Саджанець має бути позначений етикеткою з назвою сорту.
  6. Бажано, щоб бічні гілки яблуні, груші й інших деревних культур були рівномірно розподілені в різні боки, а не утворювали «однобокий» саджанець. Саджанець плодових дерев повинен бути скронований.
  7. Навіть однолітній саджанець плодових повинен мати стандартні розміри (висота однорічних яблунь, груш має бути 120-130см, а кісточкових –  140-150 см, якщо рослини  нижчі вказаного розміру, це вказує на неправильний догляд за саджанцями).
  8. Якщо купуючи саджанці ви опиняєтеся перед дилемою: потужний стовбур і маленький корінь або тонкий стовбур і потужний корінь – віддайте перевагу другому варіанту.

Багато хто вважає, що чим більший саджанець тим краще. Це поширена помилка. Дерева трилітки, приміром, приживаються важче і ростуть набагато повільніше. Оптимальним варіантом для садівника будуть дворічні деревця, які найкраще «відчувають» себе після посадки.

Придбавши саджанець, спочатку потрібно обгорнути коріння вологою тканиною, потім плівкою й добре стягти шпагатом. Якщо коріння сухе, завітряне, то найімовірніше що саджанець не приживеться. Якщо вже куплені саджанці злегка підв’яли, помістіть коріння або земляну грудку у ємність із водою й залишіть на півгодини в притіненому місці, після чого висадіть.

Дотримуючись вищевикладених порад Ви висадите саме такі саджанці які при відповідному догляді даватимуть максимальні врожаї.