Як обрати якісне насіння овочевих, баштанних культур та кормових коренеплодів

Щоб не розчаруватися і не витратити даремно час, сили та кошти при вирощуванні городини, потрібно знати як правильно вибрати якісне насіння.

Купуючи насіння насамперед потрібно пересвідчитись у наявності в продавця супровідних документів, що засвідчують сортові та посівні якості партій насіння, а саме Довідок про сортові та посівні якості насіння (Додаток И) відповідно до ДСТУ 6006:2008 «Насіння овочевих, баштанних культур та кормових коренеплодів. Пакування, маркування та зберігання. Технічні умови» або Сертифікатів, що засвідчують його посівні якості. Супровідні документи повинні зберігатись за місцем здійснення торгівлі та пред’являтися споживачеві на його вимогу.

В Довідці про сортові та посівні якості насіння міститься наступна інформація: назва підприємства, адреса, де придбано насіння, культура, сорт (гібрид), рік врожаю, номер партії, схожість, чистота, вологість, термін дії сертифіката, на основі якого здійснювалась перевірка посівних якостей насіння.

Звертаємо увагу споживачів, що вимоги до фасування, пакування, маркування, правила приймання, заготовлення, транспортування та зберігання насіння овочевих, баштанних культур та кормових коренеплодів, а також порядок їх документального оформлення, призначеного для реалізації в оптовій та роздрібній торгівельних мережах регламентуються ДСТУ 6006:2008.

Варто переконатися в тому, що дані партії насіння, зазначені в супровідних документах, відповідають інформації, яка зазначена на пакетах. Згідно п.8.5 ДСТУ 6006:2008 на пакеті з фасованим насінням, яке призначене для роздрібної торгівлі, зазначається:

– назва країни-виробника насіння, фірми, підприємця;

– товарний знак, юридична адреса, де пакували насіння;

– культура;

– сорт, гібрид;

– маса або кількість насінин в пакеті;

– номер партії;

– рік урожаю;

– схожість;

– документ про посівні якості насіння;

– коротка інформацію про культуру (сорт, гібрид);

– поради щодо вирощування.

Пакет із насінням, яке ви маєте намір придбати повинен бути з якісного паперу, з охайною склейкою та чітким текстом. Рекомендується зберігати фіскальний чек (квитанцію) на придбане насіння та пакети з-під використаного насіння. За їх наявності можна пред’явити претензії до продавця у разі придбання неякісного насіння. Важливо при розкритті пакета не пошкодити місце, на якому вказаний номер партії.

Потрібно знати, що строк чинності документів, що засвідчують посівні якості насіння овочевих, баштанних, кормових коренеплодів відкритого і закритого ґрунтів становить 12 місяців, а упаковані в герметичну тару – 24 місяці.

Не купуйте насіння невідомих виробників, обирайте фірму, що дорожить своєю репутацією. Відмовтеся від придбання насіння на стихійних ринках, робіть це в спеціалізованих магазинах, де дотримуються умов його зберігання. Пам’ятайте, що якісне насіння хороших сортів та гібридів дешевим не буває.

Використання та реалізація насіння та садивного матеріалу, які не забезпечені супровідними документами про їх походження та якість, –забороняється!