Вимоги до обробки полів пестицидами авіаційним методом

Триває період інтенсивного застосування хімічних засобів захисту сільськогосподарських рослин від шкідників, хвороб та бур’янів, у тому числі й за допомогою авіаційного методу внесення препаратів. Тому важливим є питання необхідності дотримання регламентів під час виконання авіаційно – хімічних робіт та недопущення несертифікованих суб’єктів авіаційної діяльності для проведення таких робіт з метою уникнення негативних наслідків для здоров’я людей та довкілля. Часто після проведених авіахімобробок, через недотримання встановлених вимог, до Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області надходять скарги від населення на погіршення стану здоров’я та забруднення навколишнього середовища, внаслідок чого сім’ями гинуть бджоли, мешканці водойм.      В Україні діють єдині для всіх Державні санітарні правила «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» № 8.8.1.2.001-98, «Державні санітарні правила авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України» № 382 від 18.12.96, а також «Правила безпеки праці під час виконання авіаційно-хімічних робіт» №129 від 06.06.2008р.

Відповідальність за дотримання вимог санітарних правил і норм при авіаційному застосуванні пестицидів покладається на замовника виконання авіаційних робіт та власника повітряних суден сільгоспавіації.

Авіаційним методом можуть бути застосовані тільки ті пестициди і агрохімікати, що пройшли державну реєстрацію і включені в “Перелік препаратів, дозволених до авіаційного застосування в Україні”, (погоджується Міністерством охорони здоров’я, Мінекобезпеки і затверджується Укрдержхімкомісією).

При авіаційному застосуванні пестицидів необхідно надавати перевагу таким формам препаратів і методам обробки, які мінімізують забруднення ними навколишнього середовища (гранули, важкі аерозолі, обробка по краю, обробка по діагоналі тощо), а також використанню комбінованих препаратів, що підвищують ефективність обробок при зменшенні норм витрат пестицидів.

     Для виконання робочих польотів при авіаційному застосуванні пестицидів в сільському і лісовому господарстві повинні використовуватись постійні, а при їх відсутності – тимчасові аеродроми і вертодроми сільгоспавіації, які мають санітарний паспорт або дозвіл на право експлуатації.

Заплановані для авіаційних обробок сільськогосподарські і лісові угіддя повинні бути занесені на карти-схеми землелісокористування. Проекти авіаційно-хімічних робіт погоджуються установами держсанепіднагляду (Держпродспоживслужбою) і Мінекобезпеки не пізніше, чим за 10 діб до початку робіт.

За три доби до початку проведення авіаційних обробок замовник робіт повинен здійснити запобіжні заходи:

  • оповістити, органи місцевого самоврядування, населення (радіо, преса) про місце, час, терміни проведення авіаційних робіт пестицидами та агрохімікатами;
  • встановити спеціальні попереджувальні знаки на відстані 300 м від місця обробки.

При застосуванні пестицидів за допомогою авіації необхідно суворо витримувати санітарно-захисні зони від ділянок авіахімічних обробок до інших об’єктів (населених пунктів, тваринницьких і птахоферм, джерел водопостачання, постійних пасік, тощо).

Авіаційні працівники (пілоти, техніки, інженери, мийники), а також  працівники замовника (робітники завантажувального майданчика,  сигнальники) повинні мати допуск на право здійснення робіт з пестицидами  і  агрохімікатами, який видається після проходження медичного огляду і  спеціального навчання керівниками підприємств, в яких вони працюють.

Медичний огляд та надання дозволу авіаційним працівникам на право   здійснення   робіт з пестицидами і агрохімікатами здійснюється  у  відповідності з “Положенням про медичний огляд працівників певних  категорій” затвердженим Міністерством охорони здоров’я, та “Правилами і порядком медичної сертифікації авіаційного персоналу і осіб, які не належать  до авіаційного персоналу”, що затверджуються Міністерством транспорту, та згідно вимог ДСП 382-96.

При цьому нагадуємо, на період карантину повинні бути посилені заходи направлені на недопущення розповсюдження серед населення гострої респіраторної хвороби Covid-19, спричиненої вірусом SARS-Cov-2, для цього на підприємстві необхідно запровадити наступні профілактичні заходи:

  • не допускати працівників, які мають ознаки респіраторних захворювань до роботи;
  • забезпечення та контроль наявності рідкого мила, одноразових паперових рушників, на робочих місцях персоналу;
  • забезпечення наявності спиртових антисептиків або диспенсерів для обробки рук з антисептиком;
  • неухильно дотримуватися правил респіраторної гігієни.

Для отримання консультації Ви можете звертатись до Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за адресою: м. Миколаїв, вул. Кузнецька, 192, тел. 70-93-77