Вимоги до маркування та пакування партій насіння

Відділ контролю у сфері насінництва та розсадництва Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області звертає увагу суб’єктів господарювання які здійснюють виробництво, доробку  та реалізацію насіння, що відповідно Закону України «Про насіння та садивний матеріал» (стаття 21) та Порядку маркування та пакування партій насіння, затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 348 від 10 липня 2017 року, обов’язковому пакуванню та маркуванню підлягають усі партії добазового та базового насіння  незалежно від призначення, а також партії сертифікованого насіння першої генерації, призначені для реалізації. Партії сертифікованого насіння нижчих генерацій, які призначені для реалізації, допускається зберігати без пакувань (у засіках, буртах), але з обов’язковим маркуванням.

В насінництві для пакування застосовують мішки, торбинки, пакети, контейнери та бігбеги різної місткості, що забезпечують надійну цілісність їх вмісту під час зберігання і транспортування та унеможливлюють зміни їх вмісту після закриття упаковок.

Упаковка повинна бути цілою, міцною, чистою, сухою і знезараженою від шкідників і збудників хвороб. Для пакування насіння призначеного для реалізації, використовують лише нові упаковки.

Мішки, торбинки та пакети з насінням зашивають переважно машинним способом. Допускається ручне зав’язування, зашивання, заклеювання або термічне зварювання упаковок, виготовлених з відповідних матеріалів, що забезпечує надійність їх закриття. Обов’язковому опломбуванню підлягають лише упаковки, закриті зав’язуванням або іншим способом, який дозволяє здійснювати вільний доступ до вмісту упаковки після остаточного закриття без видимих порушень його цілісності.

Маркування партій насіння здійснюється суб’єктами в процесі доробки та пакування насіння. Етикетка повинна містити усю необхідну інформацію про партію насіння (суб’єкт, культура, сорт, категорія та генерація, номер партії, маса, місяць та рік пакування, протруєно/оброблено, фракція калібрування, орган із сертифікації). Усі надписи на етикетках та упаковках  здійснюються відповідно до вимог статті 26 Закону України «Про засади державної мовної політики».

Зовнішні етикетки можуть виготовлятися з матеріалів на паперовій  основі з полівінілхлоридним покриттям чи іншого водостійкого міцного паперу, що забезпечує достатню міцність і не піддається легкому розриванню. Внутрішня етикетка повинна відтворювати зміст зовнішньої та може бути виготовлена з матеріалів меншої щільності та міцності. Спосіб закріплення зовнішньої етикетки залежить від виду упаковки та способу його закриття, залежно від чого етикетки пришивають, наклеюють або прив’язують до упаковки.

Форма етикетки для маркування партії насіння прямокутна, мінімальний розмір (довжина х ширина) – 110 х 67 мм. Текст друкується чорним кольором.

На лицьовому боці етикетки лівий край з написом «Державне підприємство «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції» обкантовано чорною смугою завширшки 30 міліметрів. По центру лицьового боку етикетки наведено фоновою сіткою дві великі літери «UA». У нижній частині етикетки зазначається її індивідуальний номер, визначений державним підприємством «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції».