Використання пестицидів на присадибних ділянках

З початком літнього періоду значно зростає обсяг робіт на присадибних ділянках приватних домоволодінь. Власники докладають немало зусиль при вирощування огородини для власного користування. Зрозуміло, з метою збільшення врожаю, поліпшення якості продукції і властивостей ґрунту, боротьби з шкідниками сільськогосподарських культур, а також бур’янами використовуються пестициди та мінеральні добрива.

Слід відзначити, що отрутохімікати — це хімічні речовини, які застосовуються для знищення живого і, отже, є потенційно небезпечними для всього живого, в тому числі і для людей. До того ж, особливості пестицидів порівняно з хімічними речовинами іншого призначення полягають у  неминучості їх циркуляції в біосфері протягом тривалого часу.

Відсутність необхідних знань щодо правил застосування хімікатів при обробці індивідуальних садів та городів веде к забрудненню навколишнього середовища, негативному впливу на стан здоровя людини та обумовлених скарг від населення, кількість яких з початком сезону обробок значно зростає.

Даби уникнути негативних наслідків застосування хімікатів на власних ділянках, конфліктних ситуацій та зберегти добросусідські відносини, Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області нагадує основні правила роботи з пестицидами в межах населених пунктів, згідно з вимогами Державних санітарних правил «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» ДСП 8.8.1.2.001-98, затверджених наказом МОЗУ від 03 серпня 1998 року №1.

  1. Для обробки індивідуальних садів та городів у межах населеного пункту дозволяється застосування тих пестицидів, які дозволені до роздрібного продажу «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».
  2. Перед проведенням обробок пестицидами власних земельних ділянок, необхідно сповістити сусідів про майбутні роботи і строки їх проведення.
  3. В першу чергу, застосовувати малотоксичні та малолеткі пестициди, або віддати перевагу механічним методам боротьби зі шкідниками.
  4. Строго дотримуватися рекомендацій щодо приготування робочих розчинів необхідної концентрації та використовувати за призначенням по виду культур термінів обробки, умов зберігання придбаних хімікатів та приготованих розчинів.
  5. Пам’ятати, що застосовування пестицидів для захисту зелених насаджень в межах населеного пункту дозволяється тільки з 22:00 до 07:00 години за допомогою ранцевого обприскувача при швидкості вітру до 4м/с.
  6. Обов’язково дотримуватись загальних вимог індивідуального захисту, а саме під час роботи використовувати засоби індивідуального захисту (респіратори, окуляри, рукавиці, спецодяг).
  7. Під час роботи із засобами захисту рослин оберігати, згідно з рекомендаціями, домашніх тварин, бджіл та птицю – не тільки власних, а й сусідських.
  8. Після обробки не слід перебувати на обробленій ділянці, особливо дітям, впродовж терміну, викладеному в інструкції до препарату.

Варто пам’ятати, що Земельним Кодексом України передбачено право власників та землекористувачів земельних ділянок вимагати припинення діяльності на сусідній земельній ділянці, здійснення якої може призвести до шкідливого впливу на здоров’я людей, тварин, на повітря, земельні ділянки та інше. Порушення правил добросусідства та виникнення спорів між сусідами необхідно вирішувати у судовому порядку, для цього необхідно звернутися з відповідною заявою до органу місцевого самоврядування.

Бережіть себе, Ваших близьких, рослинний та тваринний світ, наше довкілля заради майбутнього наших дітей!