Вибираємо саджанці плодових дерев

Всі ми знаємо, що майбутній урожай цілковито залежить від якості посадкового матеріалу, і якщо ви вирішили купити саджанці плодових дерев або кущів, то зробити це потрібно вміло. Адже дуже часто буває так, що покупець не має ніякого уявлення про те, що він збирається купити.

Для того, щоб відрізнити щеплений сортовий саджанець від дички і для вибору життєздатного деревця існують кілька простих правил, які допоможуть вам визначити, що варто купувати, а що – ні.

Яких правил повинен дотримуватися покупець, щоб запобігти помилці у виборі саджанця :

 1. Не купуйте саджанці з рук.
 2. Не купуйте спонтанно. Подивіться додаткову літературу, порадьтеся з досвідченим садівником.
 3. Запитайте в продавця, де вирощений саджанець. Якщо сорт вам зовсім не знайомий, то попросіть письмову анотацію. Інакше ризикуєте одержати зовсім непотрібну вам рослину. Плодоносні яблуні (не декоративні, а вирощувані заради плодів) варто купувати районовані. Краще вибирати базові сорти. При покупці з рук немає ніяких гарантій того, що ви купите саме той сорт, що хочете. Єдине, що можна зробити, це шукати продавця, який чітко і виразно зможе розповісти про властивості товару та історію походження саджанців.
 4. Не кваптеся розповідати, який сорт розшукуєте, а поцікавтеся, що є в наявності.
 5. Саджанець має бути позначений етикеткою з назвою сорту. Бажано, щоб бічні гілки яблуні, груші й інших деревних культур були рівномірно розподілені в різні боки, а не утворювали «однобокий» саджанець.
 6. Саджанець плодових дерев повинен бути скронований.Найкраще приживаються молоді саджанці плодових рослин, вони легше пристосовуються до умов саду і добре ростуть. Найважливішим параметром стає вік щеплення. Оптимально, якщо щеплення зроблене за 1,5 роки до висадження саджанця. Крім того, має значення походження саджанця – вітчизняний він або імпортний – і те, у якому вигляді він продається. Якщо посадити саджанець, що продається з відкритою кореневою системою, якому щеплення було зроблено 4 роки тому або більше, він буде відставати в розвитку, рости повільніше.
 7.  Навіть однолітній саджанець плодових повинен мати стандартні розміри не нижче 110-120 см від кореневої шийки. Якщо купуючи саджанці Ви опиняєтеся перед дилемою: потужний стовбур і маленький корінь або тонкий стовбур і потужний корінь – віддайте перевагу другому варіанту.Перед тим, як вибрати саджанці, потрібно дуже уважно оглянути кореневу шийку (місце над корінням). Там повинен бути невеликий вигин, а на ньому кругла ранка, що зажила, або пеньок – це слід від зрізаної підщепи. Якщо пеньок або ранка не заростає, то цілком імовірно, що саджанець заражений трутовим грибком. Не варто прагнути купити рослину вищу і при цьому проігнорувати стан кореневої системи. Навпаки, саме корінню необхідно приділити більше уваги, і чим менше воно було ушкодженим при пересадженні, тим легше приживуться саджанці плодових рослин. Більш дорослі саджанці плодових дерев (4-5 років) повинні бути із грудкою землі на коріннях. При цьому варто враховувати, що грудка повинна бути того ж розміру, що й крона. Багато хто вважає, що так корені найкраще захищені від висихання, отже, рослина краще приживеться, але не завжди велика земляна грудка це добре, тому що під нею не видно стан і кількість коренів. Імпортні саджанці плодових рослин мають певний стандарт, у який втручаються питання логістики (перевезення саджанців на великі відстані в хурах), проводиться спеціальна обрізка кореневої системи, що формує всмоктувальну кореневу систему при невеликому об’ємі грудки.
 8.  Купуючи навесні, у саджанців малини нижче кореневої шийки повинні пробудитися бруньки, що утворюють пагони заміщення.
 9.  Навесні бруньки зони розгалуження саджанців повинні бути непошкоджені під час транспортування.
 10. Має бути хороший стан прищепи та підщепи (коли саджанець щеплений, а зараз таких більшість).  Стовбур саджанця повинен бути рівним, без ушкоджень і дефектів. Повноцінна дворічна рослина повинна мати один порядок розгалуження. Бажано, щоб гілки були нахилені до стовбура близько до 90 градусів, але в будь-якому разі нахил повинен бути не менше 45 градусів.
 11.  Властивості підщепи – карликовий, напівкарликовий або насіннєвий. Що вибрати – Вам вирішувати, від підщепи залежить габітус крони майбутнього дерева і терміни вступу в плодоносіння. Найбільш популярні зараз саджанці на карликових і напівкарликових підщепах.
 12. Підщепа повинна мати потужну кореневу систему, що полегшить укорінення і розвиток саджанця. Дрібне коріння повинно бути густим і пишним. Якщо ж є присутнім тільки головний корінь, а бічних відростків немає або дуже мало, то, цілком імовірно, що дерево буде хворим. Потрібно звернути увагу ще й на те, як у продавців розкладені саджанці плодових дерев. Якщо у них корені рослин не захищені від висихання, тобто просто розкладені на землі або ще на чомусь, то краще пошукайте тих, у яких саджанці розміщені в кориті, відрі або в іншій ємності з глиняною бовтанкою або хоча б накриті мокрою мішковиною. Якщо корені сухі або обвітрені, то можна припустити, що вони вже мертві. Існує ще продаж саджанців із закритою кореневою системою в горщику, тобто рослина продається в горщику з легким ґрунтом. Коштують вони дорожче, але корені при цьому захищені найкраще. Перевірити, чи не обманюють Вас, можна просто потягнувши деревце за стовбур. Якщо воно легко виймається з горщика, то перед вами звичайний саджанець, який просто засипали землею і хочуть продати подорожче. А от якщо воно сидить міцно або коріння проросло через горщик, значить саджанець якісний.
 13.  І останнє. Коли йдете за покупкою саджанців плодових дерев, обов’язково візьміть із собою мотузку, мішковину, газети або плівку. Це потрібно для того, щоб уберегти корені куплених рослин від висихання.

Гарних Вам та рясних врожаїв !!!!