Важливу роль для розвитку дітей відіграють різноманітні іграшки. Дитячі іграшки, які представлені у торговій мережі, повинні не тільки радувати маленьких споживачів, але й бути безпечними у використанні. З метою обмеження надання на ринку України небезпечних іграшок постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2018р. №151 затверджений Технічний регламент безпечності іграшок, розроблений на основі Директиви 2009/48/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 18.06.2009 про безпечність іграшок.
Дія цього Технічного регламенту поширюється на продукцію, що розроблена або призначена для використання у грі дітьми віком до 14 років. Технічний регламент встановлює особливі вимоги до безпечності іграшок та їх обігу на території України. Зокрема, встановлено вимоги до займистості, радіоактивності та гігієни матеріалів, з яких виготовлена іграшка. Також кожна іграшка повинна відповідати певним хімічним властивостям.
Однією з речовин, яка за певних умов використовується у текстильних, шкіряних матеріалах, з яких виготовлена іграшка, та у фарбах для малювання пальцями, є анілін. Це токсична речовина, яка може пригнічувати нервову систему, при попаданні в кров викликає кисневе голодування тканин. Небезпеку анілін представляє в основному для тих, хто безпосередньо тривалий час контактує з ним.
Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області звертає увагу на те, що 05.12.2022р. набрали чинності зміни, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2022р. №557 «Про внесення змін у додаток 2 до Технічного регламенту».
Так, в Технічному регламенті вказані наступні граничні значення аніліну, що використовується в іграшках:
– 30 мг/кг після відновлювального розщеплення в текстильному та шкіряному матеріалах для іграшок;
– 10 мг/кг вільного аніліну у фарбах для малювання пальцями;
– 30 мг/кг після відновлювального розщеплення у фарбах для малювання пальцями.
Таким чином, іграшки тепер мають бути ще безпечнішими для дітей.
Шановні керівники дитячих закладів , зверніть увагу на вищевикладену інформацію та пам’ятайте, що неприпустимим для дитячих навчальних закладів є використання іграшок, якість яких не підтверджено відповідною документацією. Насамперед, йдеться про сертифікат відповідності та висновок Державної санітарно-епідеміологічної експертизи.
Батькі, які піклуються про своїх дітей, при вибору іграшок вимагайте документи про безпечність виробу. Якщо з певних причини немає можливості пересвідчитись у наявності згаданих вище документів, слід звертати увагу на те, що іграшка має супроводжуватися обов’язковими маркувальними даними на етикетці або упаковці (найменування виробника, його реквізити, вікова адресованість). Відсутність цієї інформації, особливо найменування конкретного виробника, – це сигнал тривоги для дорослого, оскільки являє потенційну небезпеку для дитини. Про низьку якість іграшок свідчить неприємний різкий запах, наявність гострих країв, використання неприємних на дотик (липких, жорстких тощо) матеріалів.
Виважений підхід дорослих до вибору іграшок дає змогу захистити дітей від потенційно шкідливої продукції.