Відеоконференція про попередження отруєння бджіл

Департаментом агропромислового розвитку Миколаївської облдержадміністрації спільно з Головним управлінням Держпродспоживслужби в Миколаївській області 18 лютого 2021 року об 1000  проведена відеоконференція з порядком денним «Алгоритм взаємодії пасічників, аграріїв та органів місцевої влади під час обробітку полів, попередження та недопущення отруєння бджіл» для об’єднаних територіальних громад Баштанського району.

В даній конференції прийняли участь органи місцевого самоврядування, громадській організації, пасічники, спеціалісти управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини, управління фітосанітарної безпеки Головного управління, районних та міжрайонних управлінь, районних державних лікарень ветеринарної медицини Баштанського,  Новобузького, Казанківського, Березнегуватського та Снігурівського районів.

До учасників конференції доведена інформація про виникнення випадків масового отруєння бджіл (причини, наслідки, можливість попередження), про вжиті заходи територіальними органами Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

Звернено увагу на те, що реєстрація пасіки здійснюється за місцем проживання фізичної особи або за місцем реєстрації юридичної особи у сільських, селищних, міських радах, ОТГ один раз в рік заснування пасіки, що передбачено ч.3 ст. 13 Закону України «Про бджільництво», п.п. 2,3. «Порядку реєстрації пасік», затверджений Наказом Міністерства аграрної політики України і Української академії аграрних наук за № 184/82 від 20.09.2000.

Обстеження пасіки проводиться міжрайонними, районними або міськими управліннями Головного управління Держпродспоживслужби в області. За наслідками обстеження власник отримує ветеринарно-санітарний паспорт пасіки.

При зміні назви чи адреси пасіки, її власник повинен проінформувати про це районні, міські державні установи ветеринарної медицини протягом 10 днів.

Відповідно статті 25 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» 2042-VIII та «Порядку проведення державної реєстрації потужностей, ведення державного реєстру потужностей операторів ринку та надання інформації з нього заінтересованим суб’єктам» міжрайонні, районні (міські) управління Головного управління Держпродспоживслужби області здійснюють безоплатну державну реєстрацію пасіки як оператора ринку. Реєстрація (операторів ринку) необов’язкова, якщо пасічник використовує мед та продукти бджільництва для власних потреб без реалізації.

Учасників конференції ознайомлено з алгоритмом взаємодії пасічників з аграріями та органами місцевої влади для попередження та недопущення випадків масового отруєння бджіл.

Якщо відбулося отруєння бджіл, громадяни, власники пасіки повинні звернутися до органів місцевого самоврядування для створення комісії з метою розслідування із складанням акту та відбором зразків. До складу комісії повинні входити:

  • спеціаліст ветеринарної медицини;
  • спеціаліст фітосанітарної безпеки;
  • представники органів місцевого самоврядування, територіальної громади;
  • агроном;
  • власники пасіки;

В акті повинна міститися інформація:

  • дійсність загибелі бджіл;
  • обставини, при яких відбулась загибель;
  • розмір нанесеного збитку;
  • імовірні причини загибелі;
  • пропозиції;

Проводиться відбір зразків (мед, пилок, бджоли, рослини) для лабораторного дослідження, оформляється супровідний документ відповідно до існуючих вимог.

В разі наявної потреби, винні в отруєнні бджіл особи притягуються до адміністративної відповідальності та відшкодовують нанесені збитки. Якщо винні особи відмовляються відшкодовувати збитки, господарі постраждалої пасіки готують подання до суду.