Важлива інформація

Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області на виконання  пункту 5 Плану заходів щодо державного ринкового нагляду та державного контролю продукції щодо відповідності мийних засобів вимогам Технічного регламенту мийних засобів, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 серпня 2022 року № 678-р, інформує суб’єктів господарювання про запровадження державного ринкового нагляду у частині встановлення обмеження щодо вмісту фосфору в мийних засобах, що використовуються:

  • у промислових пральних та посудомийних машинах;
  • у побутових пральних та посудомийних машинах;
  • для ручного миття, прання та очищення;
  • в інших мийних засобах.

Інформація щодо вмісту фосфору в мийних засобах, що використовуються міститься у Додатку 1 Технічного регламенту мийних засобів в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 2 червня 2021 року № 575:

  Додаток 1

          ОБМЕЖЕННЯ
щодо вмісту фосфатів та інших сполук фосфору в мийних засобах

Найменування мийного засобу Обмеження Дата застосування обмеження
1. Мийний засіб, призначений для прання загальний вміст фосфору не повинен становити чи перевищувати 0,5 грама в рекомендованій кількості та/або дозуванні мийного засобу, призначеного для прання для використання в основному циклі процесу прання у жорсткій воді для стандартного завантаження пральної машини через 12 місяців з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 12 червня 2013 р. № 408
2. Мийний засіб для побутових посудомийних машин загальний вміст фосфору не повинен становити чи перевищувати 0,3 грама в стандартній дозі мийного засобу для використання в основному циклі миття для завантаження посудомийної машини столовим набором на 12 персон 1 січня 2017 р.

Інформація про маркування  та  призначення  мийного засобу міститься у Технічному регламенті мийних засобів затвердженого ПКМУ від 20 серпня 2008 р. № 717 (зі змінами та доповненнями).

Звертаємо увагу суб’єктів господарювання, що здійснення заходів державного ринкового нагляду щодо відповідності мийних засобів вимогам Технічного регламенту мийних засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2008 року № 717, зокрема щодо вимог до вмісту фосфору в мийних засобах набирає чинності з 2024 року.

Чим фосфати загрожують людині?

Миючі засоби на фосфатній основі, крім великих екологічних збитків, наносять ще й шкоду здоров’ю людей. Разом із водою фосфати потрапляють в організм людини. З усіма токсичними компонентами пральних порошків людина контактує через шкіру, адже виполоскати їх з білизни та одягу майже неможливо. Контакт шкіри з розчинами і залишками порошків на одязі після прання, призводять до ослаблення захисних функцій шкіри і потрапляння в лімфатичну, кровоносну системи людини небезпечних компонентів фосфатних миючих засобів, які знищують червоні кров’яні тільця. Крім того,  фосфати можуть призводити до розвитку алергії, негативно впливати на роботу нирок, печінки.

Звичайні миючі  засоби, що містять фосфати ведуть до справжньої природної катастрофи.