Увага! Тулярімія

За повідомленням ДУ «Миколаївський обласний центр контролю та профілактики  хвороб МОЗ України» на території Березнегуватської селищної ради в селі Висунськ зареєстровано випадок інфекційного захворювання на туляремію в чоловіка 50 річного віку. Туляремія досить рідкісне захворювання, але діагностувати буває важко через різноманітність та неспецифічність клінічних проявів і в даному випадку знадобилося місяць для встановлення вірного діагнозу. Тривалий і важкий перебіг хвороби та повільне одужання (ефективність лікування залежить від своєчасно встановленого діагнозу) та можлива подальша інвалідність роблять це захворювання особливо небезпечним.

Нагадуємо, туляремія – це гостра інфекційна хвороба тварин і людини. Патогенні мікроорганізми вражають насамперед лімфатичну систему і шкіру, селезінку. Характеризується утворенням множинних гранулематозно-некротичних вогнищ у різних органах, лихоманкою і загальною інтоксикацією.

Причини туляремії. Збудник туляремії — бактерія франсіселла (Francisella tularensis), або туляремійна паличка. Основне джерело інфекції для людини — гризуни (ондатри, щури, миші, ховрахи, зайці). Досить часто заражаються мисливці, фермери, заготівельники хутра, м’ясники — після контакту із зараженими тваринами, під час оброблення туш. Крім того, джерелом інфекції може бути вода, забруднена бактеріями. У виробничих умовах можливе зараження і через дихальну систему. Передавання туляремії від людини до людини малоймовірне.

Шляхи передавання інфекції:

 • контактний — унаслідок контакту з хворими гризунами або їхніми виділеннями;
 • аліментарний — через уживання харчових продуктів і води, інфікованих виділеннями гризунів;
 • аерогенний (повітряно-пиловий) — під час обробки інфікованих зернових продуктів, фуражу;
 • трансмісивний — інокуляція збудника комахами (іксодові та гамазові кліщі, ґедзі, комарі, блохи).

Симптоми туляремії. Інкубаційний період триває від 1 до 30 днів (найчастіше 3–7 днів). Захворювання починається гостро: температура тіла швидко підвищується до 38–40 °С, виникає озноб.

Ознаки туляремії:

 • збільшення лімфовузлів (пахових або шийних);
 • сильний головний біль;
 • загальна слабкість;
 • запаморочення, порушення свідомості;
 • біль у м’язах;
 • нудота;
 • блювання;
 • почервоніння обличчя та очей;
 • висип, який на 8–12-й день хвороби лущиться та може призвести до пігментації шкіри.

Без лікування хвороба триває довго, супроводжується лихоманкою, нагноєнням уражених лімфовузлів і розвитком ускладнень, небезпечних для життя людини, зокрема, артриту, менінгіту, енцефаліту, пневмонії та інфекційно-токсичного шоку.

Лікування туляремії. Лікування здійснюють виключно в умовах стаціонару. У жодному разі не займайтеся самолікуванням!

Профілактика туляремії. Основним заходом боротьби з туляремієюї є знищення переносника і резервуара збудника — гризунів. Також важливим є попередження передачі збудника від джерел інфекції до людей.

Для запобігання контактних заражень у несприятливих щодо туляремії районах НЕОБХІДНО:

– під час оброблення тушок тварин (найчастіше зайців, кролів) необхідно користуватися захисним одягом, що дезінфікується.

– тушки гризунів після зняття шкурок закопують і заливають дезінфекційним розчином.

– категорично заборонено скидати тушки гризунів у водойми чи годувати ними інших тварин.

– для попередження водяних заражень слід заборонити купання у водоймах, якщо вони знаходяться в неблагополучних районах. Воду можна вживати тільки після кип’ятіння.

– дітям забороняється доглядати чи грати з хворими або мертвими кролями та іншими гризунами.

Передача туляремії з пилом можлива під час обробки зараженого зерна, сіна. З метою профілактики сіно і солому варто перевозити з поля тільки після ретельного перетрушування з одночасним знищенням виявлених гризунів. Сховища зерна повинні бути недоступні для тварин-гризунів.

В природних вогнищах туляремії необхідно планово та систематично знищувати гризунів (проводити суцільну дератизацію з подальшим збором трупів тварин). Тож, як бачимо самі елементарні правила допоможуть захистити себе та свою родину від особливо небезпечної інфекції, що є поруч з нами.

Будьте обережні, бережіть своє здоров’я та

здоров’я близьких вам людей!