Увага! Посівам загрожує клоп шкідлива черепашка

Клоп черепашка

За результатами проведеного фітосанітарного моніторингу встановлено, що на посівах озимих зернових культур проходить активне відродження личинок клопа шкідливої черепашки (Eurygaster integriceps Put.). Триває яйцекладка та живлення перезимувавших клопів.

Шкідник пошкоджує озиму пшеницю з моменту появи його на посівах і до вильоту на зимівлю. Характер пошкодження клопами, що перезимували, залежить від часу і місця його нанесення. Спочатку при заселенні клоп пошкоджує листя рослин, пізніше стебло і колос. При пошкодженні стебла на початку виходу в трубку у рослин жовтіє і засихає верхній лист. За даними Інституту захисту рослин зазначене пошкодження може призвести до зниження врожаю до 50-54%. Якщо це відбулося перед колосінням, то при колосінні такий колос відрізняється частковою або повною білоколосістю. Основну шкоду посівам озимої пшениці наносять личинки. Зерно, пошкоджене личинками, деформується, а його маса значно зменшується, знижується вміст і якість клейковини, що погіршує хлібопекарські властивості борошна. Шкодочинність клопів не обмежується погіршенням якості зерна. В пошкодженому зерні знижуються і посівні якості насіння, яке виражене зазвичай пошкодженням зародка зернівки.

Для недопущення пошкодження посівів та збереження якості зерна, за наявності або перевищення економічного порогу шкодочинності (ЕПШ): 2 і більше екземплярів фітофага на кв. м у посівах сильних і цінних сортів пшениці, на решті посівів 4-6 екз./м², рекомендовано провести захисні заходи. Оптимальним терміном проведення обприскування є поява на посівах 5-15% личинок третього віку – прогнозовано І декада червня. При проведенні захисних обробок використовуються пестициди згідно «Переліку пестицидів та агрохімікатів дозволених до використання в Україні», з дотриманням регламентів їх застосування. Під час проведення захисних заходів потрібно дотримуватися правил техніки безпеки та керуватися Державними санітарними правилами 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві».