Увага! Небезпечний метелик на посівах сільськогосподарських культур

На території Миколаївської області в 2019 році спостерігається масовий літ метеликів чортополохівки (Vanessa cardui). Розпочалося активне живлення шкідника – шкодочинність відмічається на просапних культурах, неугіддях, відмічаються випадки масової міграції гусениць на сусідні поля.

Гусениці цього виду метеликів зазвичай живляться на дикорослих рослинах, бур’янах, кормових культурах. Однак, враховуючи високу чисельність фітофага, в поточному році прогнозується значна шкідливість і на сільськогосподарських культурах – зокрема на посівах соняшнику, кукурудзи та сої.

Метелик                      –              –                 –                –                 –                            Гусениця

Морфологічні ознаки

Метелик з розмахом крил 50-60 мм, світло-червоного або яскраво-коричневого кольору. На передніх крилах малюнок із чорних смуг, білих плям біля вершин і звивистою чорною поперечною смужкою за зовнішнім краєм. Знизу передні крила рожеві з чорно-білим малюнком. Задні крила зверху з чорними поперечними смужками та окоподібними плямами по зовнішньому краю, знизу — ясно-бурі з мармуровим малюнком і синьо-жовтими окоподібними плямами по зовнішньому краю.

Яйце зеленого забарвлення, видовжене, заввишки до 1,5 мм, з характерними 16 поздовжніми реберцями.

Гусениця до 40 мм, темно-сіра або майже чорна, з жовтими смугами вздовж спини та боків, жовтими великими шипами, голова чорна.

Лялечка 25-30 мм, сіро-коричневого забарвлення, на спині низка зубчастих горбочків і блискучі золотисті, а з боків — матові плями.

Біологічний розвиток

Після тривалого періоду додаткового живлення на квітучих бур’янах та інших нектароносах метелики відкладають яйця, розміщуючи їх поодинці на листя, віддаючи перевагу бур’янистій рослинності. Відклавши яйця, метелики гинуть. Через 7-12 днів з яєць відроджуються гусениці. Зазвичай вони харчуються на бур’янах – кропиві, осоті, чортополоху. Через 20-30 днів гусениця закінчує живлення і, прикріплюючись до рослини або іншого предмета, перетворюється на висячу лялечку. Через 12-18 днів із лялечки вилітають метелики нового покоління. Друге і третє покоління розвиваються в липні-вересні. Залежно від агрокліматичних умов другої половини літа одночасно можна виявити всі стадії розвитку чортополохівки (зазвичай у степовій зоні України). У цих районах можлива зимівля виду на стадії імаго або (рідше) лялечки.

Шкідливість

Гусениці скелетують листя, скріплюючи його павутинками. У роки масової появи, знищивши бур’яни, гусінь відчутної шкоди може завдати рослинам сої, соняшника, овочевих і баштанних культур, іншим, передусім, засміченим посівам. На присадибних ділянках можуть шкодити квітам.

Заходи захисту

За появи осередків гусениць (економічний поріг шкодочинності 1-3 гусениці на кв.м) посіви захищають рекомендованими для культур інсектицидами за відповідними технологіями. Слід старанно доглядати за посівами, передусім, не допускати їхньої забур’яненості і межуючих угідь, зокрема улюбленими чортополохівкою будяками.

Для захисту посівів сільськогосподарських культур рекомендовано проводити постійний моніторинг та вразі необхідності провести захисні заходи.

При проведенні захисних обробок використовуються пестициди згідно «Переліку пестицидів та агрохімікатів дозволених до використання в Україні», з дотриманням регламентів їх застосування.

Під час проведення захисних заходів потрібно дотримуватися правил техніки безпеки та керуватися Державними санітарними правилами ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві».