«ТУБЕРКУЛЬОЗ – ЩО ЦЕ?ТА ЯК ЗАХИСТИТИСЯ?»

Туберкульоз на сьогодні є актуальною медико-соціальною проблемою не тільки в Україні, а й в цілому світі. Збудником інфекції є мікобактерії туберкульозу (МБТ). Головне джерело зараження – хвора на туберкульоз людина. Зараження відбувається повітря-крапельним, аліментарним, контактним шляхами. Будь-яка людина може заразитися туберкульозом де завгодно. Основним джерелом інфекції є хворі легеневою формою туберкульозу, що кашляють та виділяють з мокротинням збудника хвороби. Особливо великому ризику зараження туберкульозом піддаються люди, які тривалий час знаходяться в контакті з хворим у погано провітрюваному приміщенні.

Головну роль у виникненні туберкульозної інфекції має зниження імунітету, а також такі чинники, як: несприятливі умови життя, несприятливі кліматичні умови (сирість), переохолодження, якість харчування, споживання токсичних продуктів – паління тютюну, вживання алкоголю, прийом гормонів, супутні захворювання – ВІЛ, цукровий діабет, захворювання верхніх дихальних шляхів, психічні захворювання, виразкова хвороба шлунку та 12-палої кишки, стреси.

Туберкульоз є небезпечною та дуже тяжкою хворобою,  може уражати різні органи і тканини людини: очі, кістки, шкіру, нирки, кишечник і т.д. Але найчастіше   (у 90% випадків) туберкульозна інфекція уражає органи дихання. Людина, що захворіла на туберкульоз, може скаржитися на: кашель з виділенням мокротиння; кровохаркання; задишку, біль в грудній клітці,  відсутність апетиту, схуднення на 5-10 і більш кг, слабкість, розбитість, пітливість, підвищену втомлюваність, зниження працездатності, лихоманку.

туб

Туберкульоз дуже важко лікувати, але при відсутності лікування  70% хворих туберкульозом гинуть.

На сьогодні  в Україні залишається актуальною проблемоюдитячий туберкульоз. Типові для цього захворювання симптоми у дітей можуть бути відсутні. А явний вісник туберкульозу – кашель,  з’являється надто пізно. На ранній стадії про наявність хвороби в дитини може свідчити підвищена втомлюваність, дратівливість, головний біль, зниження апетиту, набряк лімфатичних вузлів, часте серцебиття. Свідчити про те, що дитина страждає на туберкульоз, може лише позитивна проба Манту. Необхідність проведення  проби Манту обумовлена тим, що цей метод діагностики туберкульозу  найбільш безпечний, тому він використовується саме у дітей.

Для попередження захворювання на туберкульоз необхідно:

–         повноцінно та раціонально харчуватись, не мати шкідливих звичок, займатись спортом і загартовуватись, проводити більше часу на свіжому повітрі, утримувати квартиру  в чистоті та часто провітрювати;

–         проходитисвоєчасно флюорографічне обстеження;

–         щеплювати дітей проти туберкульозу та проводити туберкулінодіагностику у дітей та підлітків;

–         уникати покупок продуктів тваринництва, які не пройшли ветеринарного обстеження (особливо на стихійних ринках), при використанні молока і м’яса надійно піддавати їх термічній обробці;

–         надмірне захоплення вегетаріанством, зловживання різними дієтами провокує захворювання на туберкульоз;

– вчасно звертатися за медичною допомогою.

Туберкульоз виліковний при умові раннього виявлення, ефективного лікування та дотримання рекомендацій лікаря.  Вчасно розпочате лікування є запорукою повного вилікування. Категорично забороняється переривати лікування!При порушенні режиму лікування хвороба переходить у хронічну форму, яку вилікувати дуже важко.Не займайтесь самолікуванням! Жодні відомі народні засоби не можуть вилікувати туберкульоз. Їх можна використовувати як доповнення до основного лікування після консультацій з лікарем.

Управління державного нагляду

 за дотриманням санітарного законодавства