Сьогодні в Україні продовжує свою дію програма Уряду «Доступні ліки», яка направлена на соціальний захист населення. Програмою передбачено забезпечення громадян безкоштовними лікарськими засобами або за незначну доплату при серцево-судинних захворюваннях, бронхіальної астми, цукрового та нецукрового діабетах, у разі розладів психіки та поведінки, епілепсії, хвороби Паркінсона, хронічних обструктивних захворювань легень (ХОЗЛ), потреби в імуносупресії.
Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21 лютого поточного року № 351 оновлено Реєстр лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення. До вказаного реєстру входять 486 лікарських засобів. У тому числі препарати інсуліну – 72, комбіновані препарати – 9 та інші лікарські засоби – 405.
Сектором контролю за регульованими цінами управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами здійснюється щомісячний моніторинг цін на лікарські засоби за програмою Уряду «Доступні ліки». Моніторингом досліджується правильність застосування цін на лікарські засоби виробниками, постачальниками та роздрібні ціни в аптечних закладах.
За п’ять місяців 2023 року на лікарські засоби надано інформацію про рівень цін 685 разів та перевіркою охоплено 32 921 ціну на такі засоби.
Реєстр лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, знаходиться у вільному доступі на офіційному сайті Міністерства охорони здоров’я. В реєстрі зазначаються граничні оптово-відпускні, роздрібні ціни та розміри доплати за упаковку.
У разі завищення роздрібної ціни при реалізації вказаних лікарських засобів пропонуємо звертатися із відповідним зверненням до Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області (адреса – просп. Центральний, 288, м. Миколаїв, 54003; email: dpssmykolayiv@dpssmk.gov.ua).
При цьому, згідно з пунктом 1 статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» підставою для здійснення позапланових заходів є обґрунтоване звернення фізичної особи про порушення суб’єктом господарювання її законних прав. У зверненні повинно бути вказано найменування суб’єкта господарювання, його організаційно-правова форма (ТОВ, ПП тощо), адреса, факт порушення державних регульованих цін та документальне підтвердження (чеки, рахунки, договір тощо).
У разі отримання всієї необхідної інформації, з метою запобігання можливих порушень вимог законодавства у сфері ціноутворення, Головним управлінням буде вжито вичерпних заходів.