Третя платіжка за газ або питання вартості виконання видів робіт та послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирних будинків

Останнім часом в медіа ресурсах повідомляють, що в Україні запроваджується третій рахунок за газ. Але, як виявилося, називати це третім рахунком не зовсім коректно.

Спробуємо внести ясність в дане питання.

На даний час споживачі отримують платіжки за вартість газу та його постачання. Однак  витрати на технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання (далі ВБСГ) не увійшли до витрат на послугу з постачання. До того ж ці мережі не перебувають на балансі операторів газорозподільчих мереж, а належать співвласникам багатоквартирних будинків, тобто власникам квартир. Простіше кажучи, це труби всередині будинку, від точки входу в будинок. А роботами з технічного обслуговування внутрішньобудинкових мереж є огляд та обслуговування газопроводу, запірних пристроїв, перевірка на щільність, випробовування під тиском, огляд газового обладнання, вентиляційних каналів та кранів у будинках та квартирах.

Слід зазначити, що розрахунок вартості цих послуг здійснюється виконавцем таких послуг і не може перевищувати Граничного рівня вартості виконання видів робіт та послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирних будинків для операторів газорозподільних систем на відповідний рік, затвердженого Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі – НКРЕКП).

Механізм розрахунку граничних рівнів вартості виконання суб’єктами господарювання, які отримали ліцензію на право провадження господарської діяльності із розподілу природного газу (далі − Оператори ГРМ), видів робіт та послуг з технічного обслуговування ВБСГ багатоквартирних будинків визначає Методологія розрахунку граничних рівнів вартості виконання видів робіт та послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирних будинків, затверджена постановою НКРЕКП.

Для отримання вищезазначених послуг споживачам необхідно укласти договір на основі Типового договору на технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирного будинку, затвердженого постановою НКРЕКП. Вказаний договір є публічним. Законом України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, якщо співвласники не уклали угоду про обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання, то вони автоматично приєднуються до такого договору з місцевим облгазом і стають його клієнтами.

Тобто, варіант оплати за наведені послуги буде визначено під час укладання договору: або єдиним платежем управителем від імені усіх співвласників і за їх рахунок, або окремими платежами кожним співвласником багатоквартирного будинку.

Отже отримуватимуть споживачі третій рахунок за газ чи ні – повністю залежить від рішення управителя багатоквартирного будинку, об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, іншої уповноваженої співвласниками багатоквартирного будинку особи або співвласників багатоквартирного будинку.

Нормативні акти, які регулюють питання технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання:

Наказ Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 27.05.2020 №342 «Перелік видів робіт, які входять до технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання в житлових будинках»

Наказ Міністерства енергетики України від 29.09.2023 №292 «Про затвердження Порядку технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання у багатоквартирному будинку».

Постанова НКРЕКП від 22.11.2023 № 2162 «Про затвердження Методології розрахунку граничних рівнів вартості виконання видів робіт та послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирних будинків»

Постанова НКРЕКП від 29.11.2023 №2242 «Про встановлення граничних рівнів вартості виконання видів робіт та послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирних будинків для операторів ГРМ на 2023 та 2024 роки»

Постанова НКЕРКП від 05.12.2023 № 2291 «Про затвердження Типового договору на технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирного будинку та внесення змін до Кодексу газорозподільних систем».

Нагадуємо, що у разі виникнення питань щодо порушення у сфері ціноутворення, пропонуємо звертатися до Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за адресою: пр-т Центральний, 288, м. Миколаїв, 54003, або на електронну пошту  e-mail: dpssmykolayiv@dpssmk.gov.ua З метою запобігання можливих порушень законодавства у сфері ціноутворення  Головним управлінням Держпродспоживслужби в Миколаївській області буде вжито вичерпних заходів.