Трансжири — це штучно змінені рослинні жири, які отримують шляхом гідрогенізації продукту – насичення ненасичених жирних кислот молекулами водню. В результаті продукт зі звичного рідкого стану стає твердим та набуває масляної консистенції.
Природні трансжири зустрічаються в невеликих кількостях у м`ясі та молочних продуктах, однак при смаженні та в результаті промислової переробки частка трансжирів може зростати до значних 20-50%.
При нагріванні рослинних олій до температури 250°C і вище або при багаторазовому нагріванні вже приготованих страв утворюються ті самі трансжири. Тому, розігрітий декілька разів м’ясний виріб – наприклад, в мікрохвильовій печі або на пательні, не такий безпечний, як щойно приготовлений. Певна частка трансгенних жирів міститься практично в будь-який їжі, спершу приготовленої, потім нагрітої ще раз.
Якщо ви смажите на натуральній рослинній олії за температури до 200 °С, не
використовуючи її повторно, то ризик виникнення трансжирів мінімальний.
Слід зазначити, що трансжири є основою маргарину і це становить особливу
небезпеку, так як після обсмажування на ньому або розігріву їжі, яка містить маргарин, рівень трансжирів підвищується в багато разів.
Звертаємо Вашу увагу, в складі яких продуктів містяться трансжири:
· маргарин та спред
- вафлі, випічка, торти, печиво, цукерки — всі солодощі з додаванням маргарину чи спреду
- пальмова та кокосова олії
- снеки у вигляді крекерів
- чипси, сухарики, горішки
- попкорн
- фаст-фуд та вулична їжа
- майонез та майонезні соуси
- паніровані напівфабрикати (рибні палички та нагетси)
- заморожені основи для піци
- заморожені напівфабрикати для випічки
- морозиво
- кондитерські суміші для кремів та виробів
Наукові дослідження говорять, що регулярне вживання навіть невеликих доз трансгенних жирів в їжу порушує метаболізм організму, провокує ожиріння, призводить до розвитку серцево-судинних захворювань, атеросклерозу, хвороби Альцгеймера, нейродегенеративних захворювань, жирової дистрофії печінки, хвороб ендокринної системи, провокує розвиток злоякісних пухлин (канцерогенний ефект).
Шкода для здоров’я і зміна обміну речовин людини відбуваються при вживанні в їжу трансжирів в кількості від 2% сумарної добової норми калорій. У перерахунку на грами це рівнозначно 3-4 г трансгенних жирів в день – столовій ложці маргарину для випічки або невеликої порції картоплі фрі.
Велика порція картоплі фрі може містити до 10-12 г транс-жирів, смажена курка з фаст-фуду – 5-7 г, один пончик – 5 г, маленька пачка чіпсів – 3 г, порція сухого сніданку – 2 г.
Зміст трансжирів у продукті завжди вказується на етикетці, тому дуже важливо читати склад. Трансжири в основному позначають на етикетці як маргарин, рослинний жир, кулінарний жир, частково гідрогенізований рослинний жир, фритюрний жир, комбінований жир, гідрогенізована олія.
Особливе занепокоєння викликає той факт, що наші діти щороку вживають все більше продуктів, які містять трансжири. Популярності серед дітей та підлітків набули чіпси, сухарики, картопля-фрі, горішки, поп-корн, різноманітні кондитерські вироби.
Вживання трансжирів шкодить системі травлення, порушує обмін речовин та негативно впливає на розумовий розвиток дитини. Дитина, що вживає продукти, які містять трансжири, матиме погану пам’ять, в неї буде сповільнена реакція, вона не зможе приймати рішення і вирішувати завдання та буде погано навчатися у школі.
Шановні батьки, дбайте про правильне здорове харчування своїх дітей та віддавайте перевагу гарячому харчуванню в школі, а не стандартним бутербродам з ковбасою, плавленим сиркам та цукеркам.
Здорові діти – наше майбутнє.