Способи зберігання насіння

Нагадуємо, що ефективність зберігання насіння значною мірою залежить від способу його зберігання. У виробництві широко застосовується декілька способів зберігання насіння.

Насипом на підлозі – широко застосовується при тимчасовому зберіганні насіння. При цьому насіння розміщується у сховищах на підлозі у буртах. Найбільш простий спосіб, який не вимагає додаткового обладнання сховищ. Але цей спосіб має кілька суттєвих недоліків. По-перше, він не забезпечує надійну ізоляцію окремих партій насіння. Може проходити змішування насіння різних партій. По-друге не раціонально використовується насіннєсховище. По-третє,  при такому способі зберігання значно збільшується поверхня насипу, яка контактує з навколишнім середовищем з розрахунку на одиницю маси насіння. Це збільшує можливість різкої зміни вологості і температури насіння у залежності від умов зберігання. По-четверте, при такому зберіганні ускладнюється можливість активного вентилювання насіння, механізації завантаження і вивантаження сховищ .

Зберігання насіння у силосахзастосовується у великих державних насін­нєсховищах. Силосом називають бункерну ємкість, висота якої більш, ніж вдві­чі, перевищує ширину. Силоси обладнані автоматичними системами контролю за станом насіння із світловою та звуковою сигналізаціями порушення режиму зберігання. Ємність одного силосу 360 м3 і більше. Тому, партії насіння менше 300 т зберігати у таких насіннєсховищах нераціонально, економічно не вигідно.

Зберігання насипом на підлозі у засіках широко використовується у великих господарствах. Насіннєсховище обладнують засіками. Для цього його розділяють постійними або тимчасовими перегородками на окремі частини з проїздом посередині. Кожна партія насіння зберігається окремо в одному або декількох засіках. Висота перегородок залежить від висоти насипу (до 2,5 м) і по­винна бути на 20-30 см вища рівня насипу насіння. Часто такі засіки обладну­ють пристосуванням для активного вентилювання, завантаження та механізованого вивантаження насіння.

Висота насипу у засіках залежить від його вологості, пори року і виду рослин (для зернових колосових і кукурудзи — у холодну пору року 2,5м, у теплу — 2м, для риса, проса, соняшника — 2,0 та 1,5-1,6м). Насіння з вологістю на 1,5-2 % менше критичної для даної партії можна зберігати з будь-якою висотою (до 12 м). Це дуже важливо для ефективного використання бункерів і силосів.

Недоліком цього способу зберігання насіння є ускладнення автоматизованого контролю стану насіння.

Зберігання у бункерахнасіння зберігається у металевих бункерах, спеціально виготовлених для цього. Насіння у бункерах може різко змінювати температуру, якщо вона змінюється у навколишньому середовищі

Невеликі партії насіння та цінні його репродукції (еліта, супереліта, розсадники розмноження, колекційні та селекційні зразки) зберігаються у контейнерах. Спеціальні контейнери можуть бути герметичними. Такі контейнери широко застосовують у місцевості з вологим і теплим кліматом та при застосуванні спеціальних нейтральних газових середовищ, якими заповнюють простір між насінням у контейнері. Ємність таких контейнерів до 400-500 кг. Часто ємність такого контейнера дорівнює гектарній нормі висіву насіння.

Негерметичні контейнери, частіше всього паперові чи мішки з тканини, широко застосовуються у нашій країні для зберігання невеликих або цінних партій насіння. У залежності від культури ємність мішка коливається від 15 до 50 кг. Кожен контейнер має маркування чи етикетку з відомостями про насіння і його виробника.

Зберігання насіння в негерметичних контейнерах (мішках) більш ризиковане, ніж насипом у засіках. При такому зберіганні збільшується площа контакту насіння з повітрям насіннєсховища. При збільшені відносної вологості повітря рівноважна вологість насіння у мішках збільшується значно швидше, ніж у насипу в засіку чи силосі. Тому коливання вологості насіння при зберіганні у мішках значно більше, ніж у засіках. Мішки вкладають на піддони штабелями заввишки шість-вісім шарів у залежності від культури і пори року.

Насіння з вологістю близькою до критичної закладають на зберігання з попереднім охолодженням до 5-10° С. Низька теплопровідність насипу насіння дозволяє тривалий час зберігати його не ризикуючи зниженням схожості.

Якщо рівноважна вологість насіння перевищить критичну, можливе самозігрівання, що призводить до втрати схожості. Мішки складають у штабелі у залежності від розміру партії двійником