ШУМ – як фактор забруднення навколишнього природного середовища

Шум – хаотична сукупність різних за силою і частотою звуків, що заважають сприйняттю корисних сигналів. Це одна з форм фізичного (хвильового) забруднення природного середовища, адаптація до якого організму людини практично неможлива.

Закон України “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення” відносить шум до фізичних факторів середовища життєдіяльності, що впливають або можуть впливати на здоров’я людини чи на здоров’я майбутніх поколінь.

Головним джерелом шумового забруднення є транспортні засоби – автомобілі, залізничні потяги і літаки.

Крім транспорту (60 – 80% шумового забруднення) іншими важливими джерелами шумового забруднення в містах є промислові підприємства, будівельні та ремонтні роботи, автомобільна сигналізація і т. д.

Шум несприятливо впливає на людину і може спричинити хворобливі  наслідки: з’являються симптоми перевтоми, послаблюється увага, підвищується нервова збудливість, знижується працездатність, порушується робота шлунково-кишкового тракту. Викликають захворювання органів слуху (глухоту), ендокринної, нервової, серцево-судинної систем (гіпертонія). В осіб які мають “шумні” професії, шлункові захворювання (гастрити тощо) трапляються у 4 рази частіше, ніж у інших.

Найпоширенішим наслідком шуму є роздратованість.

У разі постійного шумового фону 70 дБА виникає розлад ендокринної та нервової системи; 90дБА – порушується слух; 120 дБА – з’являється фізичний біль.

Все більше джерел шумового забруднення з’являється і усередині житла людини. Джерелом цього шуму є побутова і офісна техніка.

Гранично допустимі рівні шуму закріплені  у «Державних санітарних нормах допустимих рівнів шуму в приміщеннях житлових та громадських будинків і на території житлової забудови», наказ МОЗ України від 22.02.2019р. №463.

У житлових приміщеннях допустимий рівень шуму вдень (08:00 – 22:00) – 40 дБА, а вночі (22:00 – 08:00) – 30 дБА. При цьому максимальний рівень вдень – 55 дБА, вночі – 45 дБА. Вуличний шум інтенсивністю 75 дБ веде до безсоння у 55-60% жителів великих міст.

Для довідки: рівень звуку 30 дБА – це шепіт і цокання настінного годинника; 45 дБА – звук звичайної розмови; 65 дБА – звук голосної розмови, який чітко чутно стороннім

Заходи захисту населення від шкідливого впливу шуму передбачено  ст. 24 Закон України “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення” згідно якої органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, встановлених законом, забезпечують контроль за додержанням керівниками та посадовими особами підприємств, установ, організацій усіх форм власності, а також громадянами санітарного та екологічного законодавства, правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях, інших нормативно-правових актів у сфері захисту населення від шкідливого впливу шуму, неіонізуючих випромінювань та інших фізичних факторів.