Через повномасштабну війну в Україні багато людей були вимушені залишити свої домівки та змінити місце проживання. Внутрішньо переміщені особи (далі – ВПО) з’явилися в багатьох громадах нашої держави. Зростання кількості внутрішньо переміщених осіб, велике скупчення людей у вагонах поїздів та в місцях для ночівлі, відсутність сталого доступу до проточної води і засобів гігієни можуть загрожувати спалахами і швидким поширенням інфекційних хвороб.
Так в вже у січні 2023 року у Львові зареєстрований спалах на кишкову інфекцію в містечку для переселенців. Попередньо – захворіло 32 особи, первинний діагноз – гостра кишкова інфекція, госпіталізовано 11 осіб, із них 9 дітей віком до 17 років. Усі хворі скаржилися на нудоту, блювоту, підвищення температури тіла, діарею в середній тяжкості. Коли лікарі оглянули всіх мешканців містечка, то було виявлено ще 21 хворого з легким перебігом, з них 12 дітей до 17 років.
В місті Миколаєві рішенням Миколаївської міської ради № 278 від 04.04.2022р. визначено 16 місць для перебування переселених осіб. На даний час працюють 2 місця. В них мешкають біля 170 осіб. Періодично, з метою забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя осіб, які там перебувають, фахівцями Держпродспоживслужби в Миколаївській області проводиться збір інформації щодо умов перебування людей, надаються консультації стосовно санітарних питань, проводяться бесіди щодо профілактики інфекційних захворювань, надаються пам’ятки з необхідною інформацією. Головною метою проведення такої роботи у воєнний час є забезпечення стабільного санітарно-епідемічного благополуччя населення, попередження виникнення спалахів гострої кишкової інфекції, харчових отруєнь серед людей, які проживають в місцях тимчасового перебування ВПО.
- Населенню треба пам’ятати, що в місцях тимчасового перебування ВПО повинен бути організований скринінг людей на наявність ознак інфекційних захворювань (тестування, огляд медичним працівником).
Усі, хто має симптоми гострих респіраторних або інших захворювань (гарячка, ломота в тілі, діарея тощо), мають бути ізольовані в окремому приміщенні. Їм має бути надана медична допомога.
Важливо додержуватися правил гігієни при організації харчування.
Якщо у вас почалися ознаки харчового отруєння (діарея та/або блювання), головне – запобігти зневодненню. Намагайтеся пити багато рідини. У разі погіршення стану (кров в калі, підняття температури вище 38,5°С, відсутність або дуже рідке сечовипускання, висока сухість у роті та горлі, запаморочення, коли встаєте) – якомога швидше зверніться по медичну допомогу.
При наявності проблем, порушень при організації харчування, проживання та умов перебування в місцях тимчасового перебування ВПО необхідно звертатися до органів місцевого самоврядування та Держпродспоживслужби.