Щодо отримання безкоштовних ліків або з частковою оплатою за програмою «Доступні ліки»

Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 20.02.2024 № 279 (зі змінами, що внесені наказом МОЗ України від 26.02.2024 №329) введено в дію оновлені:

– Перелік лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, станом на 12 лютого 2024 року;

– Перелік медичних виробів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, станом на 12 лютого 2024 року.

Перелік лікарських засобів, які підлягають реімбурсації, складається з трьох переліків:

1) лікарських засобів, що застосовуються при серцево-судинних захворюваннях та цереброваскулярних захворюваннях, цукровому діабеті, нецукровому діабеті, хронічних хворобах нижніх дихальних шляхів, розладах психіки та поведінки, епілепсії, хворобі Паркінсона, посттрансплантаційному періоді, лікуванні болю та наданні паліативної допомоги;

2) препаратів інсуліну;

3) комбінованих лікарських засобів, що застосовуються при хронічних хворобах нижніх дихальних шляхів.

Вказаний перелік налічує 489 лікарських засобів, з яких ціни на 185 препаратів відшкодовуються державою повністю. Тобто громадяни отримують ці ліки повністю безкоштовно.

Перелік медичних виробів, які підлягають реімбурсації, складається з 43 позиції, з яких 2 відшкодовуються повністю.

Слід зазначити, що протягом 30 календарних днів (з дати затвердження оновлених переліків) реалізація залишків лікарських засобів та медичних виробів, які підлягають реімбурсації, що закуплені до 20.02.2024, здійснюється за цінами та у порядку, діючому до дати затвердження оновлених переліків.

Отже, реалізація лікарських засобів та медичних виробів за цінами, передбаченими в наказі Міністерства охорони здоров’я від 21.08.2023 № 1495, допускається до 29 березня 2024 р.

Нагадуємо громадянам, що для придбання безкоштовних лікарських засобів або з частковою їх оплатою необхідно звернутися до лікаря (терапевта, педіатра або сімейного лікаря), з яким укладено декларацію, та отримати рецепт. За наявності такого рецепту одержати ліки можливо в будь-якому аптечному закладі, який бере участь у програмі «Доступні ліки».

Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області щомісячно здійснює моніторинг застосування регульованих цін на лікарські засоби, які підлягають реімбурсації та беруть участь у програмі Уряду «Доступні ліки». Так, за 2023 рік моніторингом охоплено 1590 лікарських засобів та досліджено правильність застосування  цін та торговельних надбавок на такі лікарські засоби виробниками, постачальниками та аптечними закладами у кількості 73982.

У разі виникнення питань щодо порушення у сфері ціноутворення, пропонуємо звертатися до Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за адресою:

пр-т Центральний, 288, м. Миколаїв, 54003, або на електронну пошту e-mail: dpssmykolayiv@dpssmk.gov.ua

З метою запобігання можливих порушень законодавства у сфері ціноутворення Головним управлінням Держпродспоживслужби в Миколаївській області буде вжито вичерпних заходів.