Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області повідомляє, що постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.2022 №894 «Про встановлення строків, до настання яких торговці повинні забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків (у тому числі з використанням електронних платіжних засобів, платіжних застосунків або платіжних пристроїв) за продані ними товари (надані послуги)» з 01.01.2023 року змінюються вимоги до порядку здійснення розрахунків за продані товари (надані послуги) з використанням спеціальних платіжних засобів.
З 2023 року здійснення безготівкових розрахунків мають забезпечити торговці, які провадять господарську діяльність у населених пунктах з чисельністю населення понад 25 тис. осіб.
Така вимога не поширюється на:
- ФОП-платників єдиного податку першої групи;
- торговців, які здійснюють торгівлю з використанням торгових автоматів;
- на виїзну (виносну) торгівлю;
- продаж власноручно вирощеної або відгодованої продукції.
Ці вимоги також не поширюються на торговців, які провадять господарську діяльність на територіях територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) та протягом трьох місяців після припинення проведення воєнних (бойових) дій на таких територіях та/або деокупації.
За порушення вищевказаних вимог законодавством передбачено адміністративну відповідальність згідно зі статтею 163-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП).
За недотримання встановлених законодавством вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів застосовується штраф до ФОП, посадових осіб юридичної особи – від ста до двохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян (далі – НМДГ) (1700-3400 грн.), а за повторне порушення – від п’ятисот до тисячі НМДГ (8500-17000 грн.).
Складати протоколи про адміністративні правопорушення, розглядати справи та застосовувати адміністративні штрафи за статтею 163-15 КУпАП уповноважені органи доходів і зборів ДФС України (статті 2342, 255 КУпАП).
Додамо, що з 1 січня 2024 року термінали повинні мати торговці, які провадять господарську діяльність у населених пунктах, де проживає від 5 до 25 тис. осіб; з 1 січня 2025 року це правило почне застосовуватися і до торговців, які ведуть діяльність у населених пунктах, де проживає менше ніж 5 тис. осіб; з 1 січня 2026 року це правило почне застосовуватися і до торговців – фізичних осіб – підприємців – платників єдиного податку першої групи, торговців, які здійснюють торгівлю з використанням торгових автоматів, виїзну (виносну) торгівлю, продаж власноручно вирощеної або відгодованої продукції.
Окрім того, цією постановою визнається такою, що втрачає чинність з 1 січня 2023 року постанова Кабінету Міністрів України від 29 вересня 2010 р. №878 «Про здійснення розрахунків за продані товари (надані послуги) з використанням спеціальних платіжних засобів».
Отже, з 1 січня 2023 року обов’язок приймання спеціальних платіжних засобів для здійснення розрахунків за продані товари (надані послуги) виникає також у підприємств торгівлі з торговельною площею до 20 кв. метрів.