Щодо контролю Держпродспоживслужби за станом питного водопостачання

В період  збройної агресії Російської федерації проти України одним із пріоритетних напрямків роботи Держпродспоживслужби залишається контроль за забезпеченням населення питною водою гарантованої якості.

З метою запобігання епідемічних ускладнення, можливого поширення інфекційних захворювань, пов’язаних із забрудненням питної води, Головним управлінням Держпродспоживслужби в Миколаївській області в межах наданих повноважень проводиться ряд заходів.

  1. Проводиться щоденний збір інформації щодо забезпечення населення питною водою гарантованої якості на підконтрольних територіях в умовах воєнного стану.
  2. Взято під посилений контроль здійснення виробничого контролю суб’єктами господарювання в сфері питного водопостачання. Так, станом на 30.04.2023 досліджено 2517 зразків питної води на водопроводах області, з них не відповідає вимогам 210, що складає 8,3%; в тому числі за мікробіологічними показниками – 1240, з яких 9 не відповідає вимогам, що складає 0,7%, та за санітарно-хімічними показниками -1277, не відповідає – 201 (15,7%).
  3. Надається методична та консультативна допомога головам територіальних громад при виникненні ситуацій щодо перебоїв з водопостачання, аварій на водопроводах тощо, необхідних заходів в разі отримання незадовільних результатів виробничого контролю води. С початку року с боку Держпродспоживслужби надано органам місцевого самоврядування та суб’єктам господарювання в сфері питного водопостачання 255 листів та пропозицій щодо здійснення заходів, направлених на покращення стану питного водопостачання.
  4. За період с 01.03.2023 по 30.04.23 проведено 12 позапланових заходів державного нагляду (контролю) щодо виконання Ради національної безпеки і оборони України від 13.03.2020 «Про невідкладні заходи щодо забезпечення національної безпеки в умовах спалаху гострої респіраторної хвороби COVID19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2». Перевірено 12 суб’єктів господарювання на балансі яких утримується 67 об’єктів водопостачання: 40 водопроводів та 27 децентралізованих джерел водопостачання (шахтних колодязів, пунктів розливу доочищеної води). На 33 обстежених об’єктах встановлені порушення. Основні порушення це недотримання:

– водоохоронного режиму в межах І поясу-зони суворого режиму джерел централізованого водопостачання;

–  періодичності здійснення виробничого контролю якості питної води, передбаченої санітарними правилами:

– відсутність санітарних паспортів на децентралізовані джерела водопостачання (шахтні колодязі).

За результатами проведених перевірок складено 12 приписів про усунення виявлених порушень, складено протокол про адміністративне правопорушення на керівника комунального підприємства. Виконання приписів взято на контроль.

Робота в зазначеному напрямку триває.