Що потрібно знати коли купуєш насіння

З метою попередження порушень законодавства України в сфері насінництва та розсадництва, а також зменшення обігу неякісного насіння відділ контролю у сфері насінництва, розсадництва  та якості зерна управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області нагадує: згідно зі статтею 15 Закону України «Про насіння та садивний матеріал» насіння і садивний матеріал вводяться в обіг після їх сертифікації.

Сертифікація насіння і садивного матеріалу – комплекс заходів, спрямованих на визначення сортових і посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу з метою документального підтвердження відповідностей вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва.

Сертифікації підлягає насіння, яке включене до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні, а посівні якості повинні обов’язково відповідати вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва.

На даний час маємо ситуацію, коли на насіннєвому ринку присутні підробки

насіннєвого та садивного матеріалу. З порушенням права інтелектуальної власності на сорт рослин в обігу зустрічається насіння, яке не відповідає сорту та з дуже низькими показниками якості. Отже, придбання насіння без відповідних сортових та посівних документів пов’язане з дуже високими ризиками.

Щоб не розчаруватись і не витратити зайві гроші, потрібно знати, як правильно вибирати якісне насіння. При купівлі насіння перш за все необхідно дізнатися у продавця, чи включений даний сорт до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні (там вказують і зони вирощування), він постійно оновлюється, сорти та гібриди, що включені до нього, попередньо протягом двох-трьох років проходять випробування в різних регіонах країни.

Потрібно звернути увагу на наявність у продавців документів на насіння, яке ви плануєте придбати. Кожна партія насіння, яка призначена для реалізації, повинна супроводжуватись сертифікатом, що засвідчує сортові якості насіння, та сертифікатом, що засвідчує посівні якості насіння. Сертифікати є державними документами і підтверджують сортові та посівні якості партії насіння. Строк дії сертифіката, що засвідчує сортові якості насіння або садивного матеріалу, є необмеженим. Строк дії сертифіката, що засвідчує посівні якості насіння або садивного матеріалу, визначений пунктом 48 Порядку проведення сертифікації насіння видачі та скасування сертифікатів на насіння, затвердженого постановою КМУ від 17 листопада 2023 р. № 1210. Гарантійний термін зберігання якості насіння повинен відповідати терміну чинності «Сертифікату, що засвідчує посівні якості насіння».

На їх основі продавець зобов’язаний виписати вам супровідні документи, які визначені згідно з ДСТУ 4138-2002 “Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості”, а саме:

– «Атестат на насіння» – на оригінальне (добазове) та елітне (базове) насіння;

– «Свідоцтво на насіння» – на насіння репродукцій (сертифіковане);

– «Свідоцтво на гібридне насіння» – на насіння гібридів першого покоління.

Для партій насіння овочевих, баштанних культур та кормових коренеплодів

виписується також Довідка про сортові і посівні якості насіння згідно з ДСТУ 6006:2008.

Ці документи видає споживачеві виробник чи реалізатор насіння. У разі перепродажу посередник (перекупник) виписує нові супровідні документи на якість насіння (під свою відповідальність).

Сертифікати на насіння або садивний матеріал та супровідні документи є дійсними на всій території України.

Партії насіння або садивного матеріалу, які не мають супровідних документів про якість насіння не допускаються до реалізації!

Будь-яка партія насіння, що призначена для реалізації повинна бути затарована і промаркована етикетками встановленого зразка. Етикетки мають відповідати формі передбаченій наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10.07.2017 р № 348 «Про затвердження Порядку маркування та пакування партій насіння і форми етикетки».  Кожній сформованій суб’єктом господарювання партії насіння аудитором із сертифікації (агрономом-інспектором) присвоюється номер, який складається з п’яти символів (UA-01-0001/00001-00):

1) літерний символ – UA – Україна;

2) двозначний символ – номер області розташування посіву або виробничих потужностей (01);

3) чотиризначний символ – індивідуальний номер, присвоєний аудитору із сертифікації (агроному-інспектору) (0001);

4) п’ятизначний символ – порядковий номер партії, присвоєний аудитором із сертифікації (агрономом-інспектором) (00001);

5) двозначний символ – останні цифри року збирання врожаю насіння (00).

Номер партії насіння та інші відомості про партію, що вказуються в сертифікаті, повинні збігатися з даними, зазначеними на етикетці для маркування партії насіння.

Етикетка повинна містити всю необхідну інформацію про партію насіння: суб’єкт, культура, сорт, категорія/генерація, номера партії та етикетки, маса, місяць та рік пакування, відомість щодо протруєння та ін.

Стосовно оптової та роздрібної торгівлі насінням овочевих, баштанних культур і кормових коренеплодів, будьте дуже уважні: часто продавець, маючи сертифікат якості на одну культуру, продає за цим документом також інші культури. Дані сертифіката повинні збігатися з даними на пакуваннях. Реалізація насіння, не забезпеченого супровідними документами про його походження та якість, заборонена законодавством України. Слід уважно роздивитися пакетик з насінням. Він повинен бути добре склеєний, текст і малюнок – нанесені акуратно. Для пакування насіння, призначеного для реалізації, використовують лише нове упакування. На пакеті з фасованим насінням, призначеним для роздрібної торгівлі, вказують:

– назву країни- виробника насіння;

– назву і товарний знак, юридичну адресу підриємства, де пакували насіння;

– культуру, сорт (гібрид);

– масу або кількість насінин у пакеті;

– номер партії насіння, рік урожаю, схожість, чистоту, вологість;

– коротку інформацію про культуру (сорт, гібрид, поради щодо вирощування).

Остання інформація не є обов’язковою, проте кожний виробник, який цінує свого споживача, зацікавлений у тому, щоб покупець залишився задоволений якістю насіння і воно дало гарний врожай.

Візьміть до уваги і те, що дата фасування повинна штампуватися, а не друкуватися. Зазвичай упаковка друкується великим тиражем і відразу на кілька років, тому поставити в друкарні точну дату розфасовки просто неможливо. Штамп наноситься тільки після пакування, і шрифт відрізняється від типографського. З’явилося на ринку також дражоване та інкрустоване насіння. За певної технології його поміщають в оболонку зі стимуляторами, препаратами захисту від хвороб та шкідників. Термін придатності такого насіння, як правило, не більше ніж рік. На упаковку з протруєним насінням наносять напис «Протруєно». Якщо насіння покрито оболонками, то на упаковці пишуть: «Інкрустоване», «Дражоване».

Найкраще купувати насіння у спеціалізованих магазинах, де дотримуються умов його зберігання (вологість, температурний режим тощо). Там ви зможете отримати кваліфіковану консультацію щодо новинок. Не женіться за екзотикою, оскільки навіть якісне імпортне насіння, яке дає прекрасні врожаї у себе на батьківщині, може не показати очікуваного результату у нашому кліматі.

Не залишайте магазин без касового чека і при можливості зберігайте цілісність упаковки, у яку було розфасоване насіння, щоб хоча б було видно номер партії насіння. В такому разі ви зможете пред’явити претензію продавцю за неякісний товар.