Сертифікація насіння та садивного матеріалу

Відділ контролю в сфері насінництва та розсадництва управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області звертає увагу суб’єктів господарювання, що здійснюють діяльність у сфері насінництва та розсадництва про необхідність сертифікації насіння та садивного матеріалу. Введення в обіг насіння та садивного матеріалу без сертифікації – порушення норм Закону України «Про насіння і садивний матеріал».

Сертифікація насіння і садивного матеріалу – комплекс заходів, спрямованих на визначення сортових і посівних якостей насіння та сортових і товарних якостей садивного матеріалу з метою документального підтвердження відповідності вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва.

Згідно з статтею 15 Закону України «Про насіння і садивний матеріал» насіння і садивний матеріал вводиться в обіг після їх сертифікації. Сертифікати на насіння або сертифікати на садивний матеріал можуть бути видані, якщо:

–  насіння та садивний матеріал належить до сорту, занесеного до Реєстру сортів рослин України;

– насіння за сортовими або посівними якостями  відповідає вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва;

– садивний матеріал за сортовими або товарними якостями відповідає вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва.

Відповідно до статті 17 Закону України «Про насіння і садивний матеріал» та пункту 28 «Порядку проведення сертифікації, видачі та скасування сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2017 року № 97, кожна партія насіння і садивного матеріалу для реалізації повинна супроводжуватися сертифікатами:

–  насіння – сертифікатом, що засвідчує його сортові якості, та сертифікатом, що засвідчує його посівні якості;

– садивний матеріал – сертифікатом, що засвідчує його сортові якості, та сертифікатом, що засвідчує його товарні якості.

Сертифікати на насіння або садивний матеріал та супровідні документи є дійсними на всій території України.

Строк дії сертифіката, що засвідчує сортові якості насіння або садивного матеріалу, є необмеженим. Строк дії сертифіката, що засвідчує посівні якості насіння становить:

– на насіння озимих культур, перевіреного за життєздатністю, – до закінчення сівби в поточному році;

–  на насіння кукурудзи протруєної – один рік;

–  на насіння соняшнику протруєного – вісім місяців;

– на насіння овочевих, баштанних культур, кормових коренеплодів відкритого і закритого грунтів – дванадцять місяців, а запаковані у герметичну тару, – двадцять чотири місяці;

– на насіння цукрових буряків – шість місяців;

– на насіння картоплі, затарене в мішки, в ящичні піддони та насипом, – тридцять днів;

– на насіння озимих та ярих зернових культур, а також інших культур, крім перелічених вище, – чотири місяці;

Використання для сівби насіння та посадки садивного матеріалу, що не має відповідного сертифіката, забороняється.

Законом України «Про насіння та садивний матеріал» передбачено, що особи, винні в порушенні законодавства у сфері насінництва та розсадництва, несуть відповідальність згідно із законом.