Роз’яснення щодо порядку знищення насіння

Під час здійснення господарської діяльності в сфері насінництва та розсадництва у будь-якого суб’єкта господарювання може виявитися насіння, яке не можна використати на посів, продовольчі, кормові або інші цілі та садивний матеріал, який не може бути використаний для створення багаторічних насаджень, тобто не відповідає сортовим і товарним якостям садивного матеріалу або сортовим та посівним насіннєвим вимогам.

Особливу увагу слід звертати на некондиційне насіння, яке значно уражене  грибковими хворобами, шкідниками і оброблене хімічними засобами захисту. Таке насіння може становити загрозу  екології та підлягає вилученню з обігу з обов’язковим фізичним знищенням.

Послідовність дій як для бізнесу, так і для органів, що здійснюють державний нагляд (контроль) у сфері насінництва та розсадництва, було затверджено наказом Мінагрополітики від 20.12.2018 № 613 «Порядок знищення насіння, яке не може бути використане на посів, продовольчі, кормові та інші цілі, та садивного матеріалу, який не може бути використаний для створення багаторічних насаджень або в інших цілях».

Насамперед акцентуємо увагу на тому, що знищення здійснюється за рахунок власника насіння. Те, що насіння та/або садивний матеріал втратили посівні та/або товарні якості, вилучені з обігу та не можуть використовуватись за призначенням, має бути документально оформлено.

Зупинимося покроково на цій процедурі:

Отже, спочатку суб’єкт господарювання, який є власником насіння та/або садивного матеріалу (далі – власник насіння), повинен прийняти рішення про знищення насіння або садивного матеріалу.

Далі власник насіння направляє до відповідного територіального органу  Держпродспоживслужби заяву встановленої форми.

Територіальний орган Держпродспоживслужби реєструє і розглядає заяву.

Посадова особа територіального органу Держпродспоживслужби, яка здійснює державний нагляд (контроль) у сфері насінництва та розсадництва (далі – інспектор), детально вивчає документальне оформлення обставин виникнення насіння, яке не може бути використане на посів, продовольчі, кормові або інші цілі та садивний матеріал, який не може бути використаний для створення багаторічних насаджень або в інших цілях садивний матеріал, візуально оглядає насіння та/або садивний матеріал, за яким ініційовано знищення.

Нагляд інспектора на цьому етапі полягає у:

–   візуальному огляді стану насіння та/або садивного матеріалу;

–   перевірці задокументованих показників;

– зважуванні незатарованого насіння або перерахунку кількості його паковань та/або перерахунку садивного матеріалу;

–  порівнянні задокументованих показників з інформацією, зазначеною у сертифікатах, що засвідчують сортові та посівні якості насіння або товарні якості садивного матеріалу.

Після  детального аналізу вищевикладених обставин інспектор встановлює можливість самостійного знищення насіння та/або садивного матеріалу власником за місцем його зберігання та/або необхідність направлення насіння та/або садивного матеріалу на знищення до підприємства, яке відповідає вимогам статті 19  Закону України «Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції».

У 3-денний строк після отримання заяви від власника насіння інспектор повідомляє місцеву державну адміністрацію або орган місцевого самоврядування, на території якої (якого) заплановано здійснення знищення насіння та/або садивного матеріалу,  про час та місце знищення та встановлює контакти представника місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування, який буде брати участь у знищенні.

Далі відбувається фактичне знищення насіння та/або садивного матеріалу шляхом спалювання, руйнування, фізико-хімічної, біологічної або іншої обробки відповідно до вимог нормативних документів під наглядом інспектора та за участю представників власника насіння, місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування. А у разі знищення на підприємстві, яке відповідає вимогам статті 19 Закону України «Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції» – представника підприємства,  що проводило знищення насіння та/або садивного матеріалу.

Інспектор проводить відеофіксацію (фотофіксацію) знищення.

Інспектор складає акт знищення насіння, яке не може бути використане на посів, продовольчі, кормові та інші цілі, та садивного матеріалу, який не може бути використаний для створення багаторічних насаджень або в інших цілях у чотирьох примірниках які мають однакову юридичну силу, – по одному для територіального органу Держпродспоживслужби; власника насіння та/або садивного матеріалу, що знищено; підприємства, що здійснювало знищення (у разі залучення); державної адміністрації або місцевого органу самоврядування (за необхідності). До акта долучається копія заяви як невід’ємна його частина.

 

Звертаємо увагу, що дані рекомендації не є нормативно – правовими актами, а мають лише інформаційно – роз’яснювальний  характер.