Роз’яснення щодо державного регулювання цін

На період надзвичайної ситуації, пов’язаної з карантином і пандемією коронавірусної хвороби Covid-19, Уряд повертається до державного регулювання цін на соціальні продукти, лікарські засоби та медичні вироби. Так, на засіданні Уряду, яке відбулося 22.04.2020, прийнято проект постанови, якою встановлено на час карантину державне регулювання цін шляхом їх декларування на  окремі соціально значущі  продуктові товари, засоби індивідуального захисту, більше 10 видів антисептиків, а також на лікарські засоби з урахуванням їх переліку, включених до протоколів лікування COVID-19.

Постановою пропонується ввести декларування змін роздрібних цін у разі їх зміни від рівня на дату набрання чинності зазначеного рішення. Інформація про намір щодо підвищення роздрібних цін буде подаватися в електронному вигляді Держпродспоживслужбі через її офіційний сайт із використанням кваліфікованого електронного підпису.

Зокрема, задекларувати підвищення цін в разі вступу в силу проекту постанови необхідно буде за 30 днів, якщо ціна підвищується на 15% і більше, за 15 днів – у разі підвищення на 10-15%, за три дні при збільшенні на 5-10 %.

До переліку соціально значущих товарів Уряд вніс: гречку, цукор, пшеничне борошно вищого ґатунку, макаронні вироби (вермішель із борошна вищого ґатунку),  пастеризоване молоко в плівці жирністю 2,5%, житньо-пшеничний хліб, яйця категорії С1, тушку курячу, мінеральну воду без газу, вершкове масло жирністю 72,5%.

Крім того, пропонується встановити декларування на такі антисептики і дезинфікуючі засоби, як хлоргексідін, етанол, повідон-йод, кишеньковий спиртовий антисептик для рук, тощо.

Із засобів індивідуального захисту пропонується включити до переліку одноразову медичну шапочку, медичну маску, медичні рукавички стерильні і нестерильні, одноразові бахіли, медичний бинт, тощо.

Згідно з проектом постанови, вона повинна вступити в силу через десять днів після її опублікування. Регулювання цін на вказані товари шляхом декларування буде діяти до закінчення карантину. На виробників або постачальників це регулювання не розповсюджується.

Отже, в разі проведення територіальними органами Держпродспоживслужби позапланових контрольних заходів з питання дотримання вимог законодавства з ціноутворення та при встановленні підвищення роздрібних цін без попереднього декларування, суб’єкти господарювання будуть притягнути до відповідальності, передбаченої ст. 20 Закону України «Про ціни і ціноутворення».