Ротавірусна інфекція

Ротавірусні інфекції (РВІ) нині привертають до себе увагу органів охорони здоров’я у всьому світі, що зумовлено високими темпами їх поширення, надзвичайною вірулентністю збудників, їх стійкістю в природі та значними економічними збитками, що вони завдають суспільству. За даними ВООЗ щорічно в світі реєструється до 125 млн випадків РВІ, з яких 600—900 тис. завершуються летально, що становить практично одну чверть від усіх смертельних випадків серед хворих на діарею.

На території Миколаївської області  також щорічно реєструються випадки ротавірусної інфекції. Зокрема, за минулий 2018 рік, зареєстровано 699 випадків ротавірусного ентерита, із них 667 випадків серед дітей до 17 років, що складає 99,7%.

Ротавірусна інфекція – гостре інфекційне захворювання вірусної етіології з фекально-оральним механізмом передачі, що характеризується гострим початком хвороби, з поєднанням симптомів ураження шлунка і кишечника з респіраторними проявами на початкових етапах захворювання. Інфекція має виражену зимово-осінню сезонність. Хворіють люди всіх вікових груп, але найбільш сприйнятливі маленькі діти у віці від півроку до 2-3 років. Не виключають можливість того, що практично всі діти віком до 5 років хворіють на ротавірусний гастроентерит. Іноді, на початку захворювання, ротавірусний ентерит розцінюється як ГРВІ, а потім приєднуються симптоми діареї.

Часто ротавірусний ентерит називають кишковим або шлунковим грипом.

Джерелом інфекції є тільки хвора людина або вірусоносій. Інкубаційний період (час від моменту зараження до появи перших клінічних ознак) при ротавірусній інфекції, в середньому, становить від 14 годин до 3-5 днів. Під час інкубаційного періоду відбувається розмноження і накопичення ротавірусу.

Хвора людина стає заразною для оточуючих вже з кінця інкубаційного періоду і триває до одужання. Передача збудника відбувається фекально-оральним шляхом, через забруднені предмети вжитку, брудні руки, забруднені харчові продукти, воду. Так само можливе зараження повітряно-крапельним шляхом.

Основні симптоми захворювання:

  • турбують нудота, багаторазова блювота (блювотні маси водянисті з домішкою їжі і слизу). У більшості випадків блювота припиняється до кінця першою-другої доби хвороби;
  • одночасно або трохи пізніше з’являється діарея, яка супроводжується болями в животі;
  • у частини пацієнтів, спочатку захворювання, проявляються респіраторні симптоми – нежить, біль і першіння в горлі, почервоніння зіву, інтоксикаційний синдром – підвищення температури тіла, загальна слабкість, лихоманка, біль в м’язах.

Вірус відрізняється високою контагіозністю, швидко поширюється в замкнутих просторах дитячих колективів. Дуже часто, якщо в групі дитячого закладу занедужала одна дитина, то протягом тижня будуть інфіковані практично всі.

Потрапляючи в шлунково-кишковий тракт, ротавіруси проникають в слизову оболонку кишечника. Вірус призводить до порушення синтезу білка, змушуючи уражені клітини відтворювати нові вірусні частинки. Значно страждає функція травлення, що обумовлено ферментативною недостатністю. Наростаюча інтоксикація провокує блювоту, що призводить до ще більшого порушення водно-електролітного балансу в організмі.

У кров вірусні частинки не проникають. Тривалість захворювання від 1 до 2-х тижнів.

Симптоми зневоднення у дітей молодшого віку, які спостерігаються при ротавірусної інфекції: дратівливість, плаксивість, плач без сліз, іноді зниження сечовипускання (так званий «сухий підгузник»), сухість слизових, суха шкіра, сонливість, зниження еластичності шкіри, тахікардія.

Відновлення після ротавірусної інфекції займає кілька тижнів. Після перенесеної інфекції залишається частковий імунітет, який не виключає повторного зараження, але полегшує перебіг захворювання.

Ротавірусна інфекція відноситься до числа захворювань, коли достовірний діагноз неможливий без лабораторного підтвердження у зв’язку з поліетіологічністю гострих кишкових захворювань та поліморфізмом і одноразовою схожістю їх клінічних проявів.

Для діагностики ротавірусної інфекції використовують експрес-тести, які  є в лікувальних закладах, куди госпіталізуються хворі з цим захворюванням. Проводить цю діагностику і вірусологічна лабораторія ДУ «Миколаївський обласний лабораторний центр МОЗ України».

В Україні вакцинація проти ротавірусної інфекції не використовується.

Заходи індивідуальної профілактики такі ж, як і при будь-якій гострій кишковій інфекції:

  • ретельно дотримуватися особистої гігієни, мити частіше руки, особливо перед їжею і після відвідування туалету;
  • не вживати в їжу немиті овочі, фрукти і зелень. Фрукти після миття під водопровідною водою бажано ошпарити окропом. Тим більше необхідно це робити з дитячими сосками, пляшечками, іграшками;
  • на харчоблоках шкіл і дитячих дошкільних закладів потрібна обов’язкова термічна обробка молока, води та інших продуктів;
  • проводити правильну кулінарну і термічну обробку харчових продуктів, дотримуватися умов і термінів їх зберігання;
  • не вживати воду з невідомих джерел, пити тільки кип’ячену або очищену воду;
  • намагатися не харчуватися на вулиці, особливо це стосується дітей;
  • також слід дотримуватися виконання санітарних норм у водопостачанні та каналізації в дитячих установах.

Пам’ятайте! Якщо вас спіткала хвороба, не займайтеся самолікуванням, зверніться за допомогою  до медичних працівників лікувального закладу.