Результати роботи відділу контролю у сферах захисту споживачів, реклами, антитютюнового законодавства та пробірного контролю управління захисту споживачів за 2020 рік.

За звітний період відділом контролю у сферах захисту споживачів, реклами, антитютюнового законодавства та пробірного контролю управління захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області перевірено 96 суб’єктів господарювання, з яких – 12 планових заходів контролю та 84 – позапланових заходів контролю. Порушення чинного законодавства про захист прав споживачів встановлено одною плановою первіркою та 16 позаплановими перевірками.

Із 63 запланованих заходів, за 2020 рік проведено перевірок у 6 суб’єктів господарської діяльності (12 планових перевірок), 57 перевірки  невиконані у зв’язку із встановленням карантину та обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), набранням чинності Закону України  від 17.03.2020 № 530-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)».

Всього перевірено безпеку та інформацію про продукцію на суму 0,3 тис. грн. Знято з реалізації товарів на загальну суму 0,3 тис. грн. або 100 % від перевіреного.

За результатами перевірок до адміністративної відповідальності притягнуто 10 осіб на загальну суму 1,445 тис. грн., до 3 суб’єктів господарювання застосовано адміністративно-господарську санкцію на загальну суму 3,58 тис. грн.

Для здійснення контролю у сфері попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров’я населення на 2020 рік було заплановано 30 планових перевірок

Протягом 2020 року Головним управлінням було здійснено 4 планові перевірки 3-х господарюючих суб’єктів, основними видами діяльності яких є діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування та роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами, на предмет дотримання ними антитютюнового законодавства.

При здійсненні контролю за дотриманням законодавства про рекламу управлінням за 2020 рік було перевірено 735 рекламоносія, з яких: 678 – у сфері зовнішньої реклами, 9 – у сфері внутрішньої реклами, 10 – на телебаченні та радіо, 18– в друкованих ЗМІ та 20 – на транспорті.

При цьому було виявлено 17 носіїв оприлюдненої зовнішньої реклами, зміст якої не відповідав вимогам Закону України «Про рекламу» (далі – Закону), а саме: 14 рекламоносія з порушенням  частини 5 статті 8 Закону – реклама про знижку цін на продукцію не містила відомості про дату початку і закінчення такої знижки цін; 1 рекламоносій з порушенням ч. 3 ст. 7 Закону – реклама містить зображення, які порушують етичні, гуманістичні, моральні норми, нехтують правилами пристойності; 2 рекламоносій з порушенням ч.2 ст. 20 Закону – використання зображень дітей, у небезпечній для здоров’я та життя ситуації.

Розгляд 15 справ про порушення законодавства про рекламу завершено, накладено на суб’єктів господарювання 18 штрафів за порушення законодавства про рекламу на загальну суму 57,512 тис. грн., з яких 10 штрафів сплачено рекламодавцями в добровільному порядку на суму – 33,523 тис. грн.

Провадження ще у 3-х справах про порушення законодавства про рекламу триває. Три штрафи  на суму 8,398 тис. грн.  стягнуто в судовому порядку.

Чотири штрафи на загальну суму 10,48 тис. грн., знаходяться в суді для вирішення питання щодо їх примусового стягнення

Нагальними питаннями роботи управління залишається розгляд письмових та усних звернень громадян з приводу порушення їх прав як споживачів, з наданням їм відповідної консультативної та юридичної допомоги, із подальшим супроводом справ у судових установах за необхідності.

Протягом 2020 року управлінням отримано 432 скарги від споживачів, з них 223 надійшло письмово, 209 скарг отримано з урядової «гарячої лінії» та «гарячих ліній» ОДА.

Від загальної кількості (423) розглянутих заяв, вирішено на користь споживачів 92 звернень, надано роз’яснень 331 громадянам. За 2020 рік споживачам повернені кошти або замінені неякісні товари на загальну суму 88,9 тис. грн.