Рекомендації з придбання насіння

Для того, щоб не витрачати зайві кошти та отримати гарний урожай, суб’єктам господарювання та пересічним покупцям необхідно знати як правильно вибирати якісне насіння та садивний матеріал.

Відповідно статті 15 Закону України «Про насіння і садивний матеріал» насіння і садивний матеріал вводяться в обіг після їх сертифікації. Сертифікації підлягає насіння, яке належить до сорту занесеного до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні.  Сортові та посівні якості повинні відповідати вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва.

Купуючи насіння, потрібно перевірити чи включено даний сорт до Реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні. Відомості, що містяться в Реєстрі, є відкритими та загальнодоступними в мережі Інтернет. Сорти які не внесені до вказаного реєстру забороняється поширювати в Україні.

Необхідно звернути увагу на наявність у продавців документів на насіння, яке плануєте купити. Кожна партія насіння, яка призначена для реалізації, повинна супроводжуватися Сертифікатом, що засвідчує сортові якості насіння, та Сертифікатом, що засвідчує посівні якості насіння. Строк дії Сертифіката, що засвідчує сортові якості насіння або садивного матеріалу, є необмеженим. Строк дії Сертифіката, що засвідчує посівні якості насіння становить:

– на насіння кукурудзи протруєної – один рік;

– на насіння соняшнику протруєного – вісім місяців;

– на насіння овочевих, баштанних культур, кормових коренеплодів відкритого і закритого ґрунтів – дванадцять місяців, а запаковані у герметичну тару, – двадцять чотири місяці;

– на насіння цукрових буряків – шість місяців;

– на насіння картоплі, затарене в мішки, в ящичні піддони та насипом, – тридцять днів;

– на насіння озимих та ярих зернових культур, а також інших культур, крім перелічених вище, – чотири місяці.

Гарантійний термін збереження якості насіння відповідає терміну чинності Сертифіката, що засвідчує посівні якості насіння. Перевірити їх чинність можна в Реєстрі сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал, який знаходиться цілодобово у вільному доступі через мережу Інтернет.

В обов’язковому порядку виробник чи реалізатор насіння на основі вищевказаних сертифікатів зобов’язаний видати супровідні документи, які визначені згідно з ДСТУ 4138-2002 «Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості», а саме:

  • Атестат на насіння – на добазове та базове насіння;
  • Свідоцтво на насіння – на сертифіковане насіння;
  • Свідоцтво на гібридне насіння – на насіння гібридів першого покоління.

Сертифікати на насіння  або садивний матеріал та супровідні документи дійсні на всій території України.

Будь-яка партія насіння, що призначена для реалізації, повинна бути запакована та промаркована етикетками встановленого зразка. Етикетки мають відповідати формі передбаченій Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10.07.2017 №348 «Про затвердження Порядку маркування та пакування партій насіння і форми етикетки». Етикетка повинна містити всю необхідну інформацію про партію насіння: суб’єкт, культура, сорт, категорія та генерація, номер партії, маса, місяць та рік пакування, відомості щодо протруєння. Номер партії насіння та інші відомості про партію, що вказані в сертифікаті, повинні збігатися з даними  зазначеними на етикетці.

Купуйте насіння перевірених виробників, які мають позитивну репутацію. Пам’ятайте, що якісне насіння добротних сортів та гібридів потребує великих затрат на його випробування, тестування та дослідження, отже, має відповідну вартість.