Прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації положень деяких міжнародних угод та директив ЄС у сфері охорони тваринного та рослинного світу»

Закон спрямований на впровадження європейських гуманних цінностей та стандартів по відношенню до тварин та приведення законодавства України у відповідність до Директив Європейського Союзу, що регламентують гуманне ставлення до цілого ряду груп сільськогосподарських тварин (Директива Ради 98/58/ЄС від 20 липня 1998 року стосовно захисту тварин, що утримуються для сільськогосподарських потреб); захист тварин, які використовуються для експериментів та інших наукових цілей (Директива 2010/63/ЄС від 22 вересня 2010 року); захист тварин під час перевезення (транспортування) (Директива 91/628/ЄС, узгоджена з Директивою 95/29/ЄС).

Законом внесено зміни до Кримінального кодексу, Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального процесуального кодексу, Лісового кодексу, законів України “Про захист тварин від жорстокого поводження”, “Про тваринний світ”, “Про Національну поліцію”, “Про Червону книгу України”, “Про місцеве самоврядування в Україні”.

Законом встановлена заборона винищування з метою регулювання чисельності бездомних тварин, бити, вбивати, отруювати або калічити бездомних і домашніх тварин. Крім того, забороняється жебрацтво із бездомними, свійськими та дикими тваринами.

Законом також заборонено утримувати в закладах громадського харчування, нічних клубах, готелях, оздоровчих закладах та інших непридатних для показу диких тварин громадських місцях, а також у квартирах, приватних будинках, присадибних, садових ділянках ведмедів, левів, тигрів, кабанів, крокодилів, вовків, великих та отруйних змій, хижих птахів, інших тварин, які становлять загрозу для людей, або видів тварин, занесених до Червоної книги, і до Списку II Бернської конвенції (Конвенції про охорону дикої флори та фауни), а також використання тварин для реклами в розважальних закладах та закладах громадського харчування, а також заборонити надавати фотопослуги з дикими тваринами, крім зоопарків, цирків і дельфінаріїв.

Державний ветеринарно-санітарний контроль та нагляд за станом ветеринарно-санітарного та епізоотичного благополуччя тварин у системах інтенсивних тваринницьких господарств та конюшень здійснюється державними органами ветеринарної медицини відповідно до Закону України “Про ветеринарну медицину” з урахуванням положень цього Закону шляхом проведення планових та позапланових перевірок. Планова перевірка одного і того самого господарства (конюшні) проводиться не частіше ніж один раз на місяць. Порядок проведення відповідних перевірок встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Умови використання тварин у сільському господарстві повинні відповідати їх фізіологічним, видовим та індивідуальним особливостям, а також задовольняти їх природні потреби в харчуванні, воді, сні, рухах, у природній активності та інші потреби.

Умови в приміщеннях для утримання тварин або на вигульних майданчиках, зокрема освітлення, температура, вологість, циркуляція повітря, вентиляція, концентрація газів і рівень шуму тощо мають відповідати їхнім фізіологічним і видовим потребам в обсягах, визначених законодавством.

Забороняється:

– використання для роботи хворих, поранених, слабких, вагітних в останній третині вагітності або недогодованих тварин;

– використання при роботі з тваринами спорядження та інших засобів, які можуть призвести до травмування, каліцтва або загибелі тварин;

– утримувати тварин в приміщеннях, де проводиться забій тварин або де знаходяться туші забитих тварин;

– проводити забій тварин до втрати ними свідомості (окрім забою тварин в особистих селянських господарствах);

– патрання, опалювання, зняття шкіри, копчення і відокремлення частин у тварин до припинення у них серцебиття.

При проведенні таврування, біркування, знероження та кастрації застосовуються методи знеболювання.

Тримання собак і котів у місцях, де це заборонено відповідними правилами, чи незареєстрованих собак, або приведення в громадські місця, або вигулювання собак без повідків і намордників (крім собак, у реєстраційних свідоцтвах на яких зроблено спеціальну відмітку) чи в невідведених для цього місцях, або продаж тварин у невідведених для цього місцях, визначених правилами утримання домашніх тварин, які установлюються органами місцевого самоврядування, – тягне за собою попередження або накладення штрафу на громадян від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і попередження або накладення штрафу на посадових осіб – від сімдесяти до ста двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з Законом, здійснювати контроль над дотриманням вимог у сфері захисту тварин від жорстокого поводження і вживати відповідних заходів у разі порушення законодавства у цій сфері в межах своєї компетенції визначеної законодавством, має Національна поліція.