Прикопка саджанців

Осінь – це прекрасна пора для посадок різного роду дерев і чагарників, за винятком хіба що кісточкових, для них краще підходить весняний період. Всі інші культури при висадці в середині вересня або в жовтні, встигають обжитися на новому місці і добре перенесуть зиму.

Але якщо ви купили саджанці і з якихось причин не встигли їх висадити, а на дворі листопад, значить, потрібно їх прикопати до весни і посадити в більш прийнятні терміни.

На зимове зберігання (для весняної посадки) саджанці прикопують. Для цієї мети вибирають місце, яке не затоплюється весняними талими водами, захищене від вітрів, вільне від пожнивних залишків, бур’янів, бадилля та віддалене від сміттєвих куп.

Правильно прикопані дерева відмінно перезимують і збережуться до моменту висадки.

  • основних правил успішної осінньої прикопки саджанців:
  • Грамотно вибрати місце для прикопки і правильно викопати прикопочну канаву ;
  • Розташувати саджанці в канаві в напрямку з півночі на південь, дотримуючись необхідних проміжків між ними ;
  • Засипати рослини до половини висоти стовбура землею і ущільнити її за допомогою лопати ;
  • Захистити прикопані саджанці від гризунів;
  • З початком перших морозів засипати деревця землею повністю, утворюючи горбок.

Вибір місця для прикопочної канави.

Місце прикопки має бути сухим і високим, захищеним від вітру. Неприпустимо, щоб восени і навесні там застоювалася вода.

Не варто прикопувати саджанці поруч із заростями трави,  купою соломи, сіна і будь-якою іншою органікою — там можуть зимувати гризуни, для яких молоді дерева стануть ласим шматком в голодну зимову пору.

Дуже хорошим місцем для прикопочної ділянки може стати грядка уздовж південної стіни якоїсь споруди.

Процес прикопки саджанців

Етап 1. Підготовка канави.

Канава, в яку будуть укладатися рослини, викопується в напрямку із заходу на схід шириною і глибиною 30-40 см. Для щеплених саджанців глибина прикопки становить 50-60 см. Північну стінку прикопочної канави роблять вертикальною, а південну — пологою (приблизно під кутом 45 градусів).

Етап 2. Укладання саджанців в канаву.

Перед тим як прикопати саджанці на зиму, їх необхідно підготувати.

Спочатку обривають все листя, щоб воно не випаровувало зайву вологу, збільшуючи тим самим зимостійкість рослини. Потім саджанці повністю занурюють у воду на період від 2 до 12 годин, щоб кора і деревина просочилися водою.

Безпосередньо перед прикопуванням, потрібно оглянути коріння і обрізати всі пошкодження.

Щоб не забути назви сортів, їх рекомендують писати маркером на шматочках пластика або алюмінію і прив’язати до саджанця синтетичною мотузкою або дротом.

Рослини укладають в підготовлену канаву на відстані 15-25 см один від одного корінням на північ, а кроною — на південь.

Етап 3. Засипка саджанців грунтом.

Щоб уникнути появи повітряних порожнин, саджанці необхідно засипати землею або піском поступово. Спочатку треба заповнити всі проміжки, потім потрібно присипати дерева на висоту 15-20 см від кореневої шийки і ще трохи полити. Якщо осінь видалася дощовою і земля дуже волога, то полив можна  пропустити.

Після прикопки важливо утрамбувати землю лопатою або злегка втоптати для забезпечення гарного контакту коренів із землею.

Якщо саджанців багато, наступний ряд укладається тільки тоді, коли попередній вже засипаний грунтом.

Етап 4. Захист від мишей і укриття прикопаних саджанців.

Прикопані саджанці до початку сильних морозів, тобто до кінця жовтня — початку листопада, нічим укривати не потрібно. Коли грунт промерзне на глибину 3 — 5 сантиметрів, рослини потрібно засипати пухкою сухою землею або сумішшю землі з тирсою (стружкою)— на місці прикопочної канави повинен утворитися горбок.

Гілки теж не варто залишати «на волі», їх краще прикрити зрізаними гілками колючої шипшини або ожини, щоб захистити гілки не тільки від морозів, а й  від мишей. Ні в якому разі не можна прикривати гілки плівкою або будь-яким іншим покривним матеріалом — велика ймовірність, що саджанці зіпріють навесні.

На цьому осіння прикопка саджанців закінчена.

Також взимку необхідно присипати  снігом горбок з прикопаними саджанцями, залишаючи навколо смугу безсніжного грунту шириною в 2 см. Ці дії забезпечать додатковий захист рослин від гризунів.

Бажаємо вам успіхів і високих урожаїв!