Протруювання насіння та догляд за посівами ярих і озимих зернових культур в ранньовесняний період

ФОТО

Протруювання насіння є одним із найбільш важливих і обов’язкових заходів у технології вирощування ярих зернових та зернобобових культур, що дає можливість захистити молоді проростки від насіннєвої, грунтової, і навіть аерогенної інфекції на ранніх етапах органогенезу. Актуальність цього заходу постійно зростає, адже фітопатологічна ситуація на посівах сільськогосподарських культур в області за останні роки значно погіршилася. Це зумовлено як порушенням технології вирощування, так і зміною гідротермічних умов в період вегетації, зниженням стійкості районованих та завезених закордонних сортів. Тому хвороби, які зустрічаються в посівах, що вирощуються за інтенсивними технологіями (борошниста роса, септоріоз, іржа) доповнилися хворобами екстенсивного типу господарювання (сажки, фузаріозна, гельмінтоспоріозна та інші гнилі).

На сьогодні в Україні для захисту зернових зареєстрований широкий спектр протруйників, які здатні контролювати комплекс хвороб, збудники яких передаються насінням, через грунт та рослинні рештки. Всі вони належать до системної або контактно-системної дії, містять одну чи декілька діючих речовин. Контактні фунгіциди знищують фітопатогени, які знаходяться на поверхні насінини та у грунті, системні – абсорбуються тканинами насіння і знищують внутрішню інфекцію.

Протруюють насіння завчасно або перед посівом за 1-15 днів, строки обробки в першу чергу повинні визначатися видом патогенів, вибором протруйника і станом насіння. Завчасне протруювання більш ефективне для плівчастих культур, особливо проти летючої сажки, кореневих гнилей, септоріозу. Для досягнення максимального ефекту діюча речовина повинна рівномірно наноситися на рідину, що забезпечується належною технологією обробки та якістю протруювання, першочерговими умовами якого є використання насіннєвого матеріалу з високими сортовими і посівними властивостями (сортова чистота, схожість, вологість, маса 1000 зернин, натура).

Критерії вибору препаратів для протруєння насіння:

  • фітосанітарний стан в попередньому сезоні;
  • фітоекспертиза насіннєвого матеріалу;
  • спектр фунгіцидної активності препаратів (особливо висока ефективність має бути проти сажкових хвороб).

Важливо пам’ятати, що рослини з добре розвинутою кореневою системою та надземною частиною здатні більш ефективно протистояти стресовим ситуаціям. Тому при протруюванні насіння  в робочий розчин доцільно додавати  регулятори росту рослин, які досить широко представлені на ринку України.

На ранніх етапах розвитку ярим культурам шкодитиме комплекс шкідників. Особливу увагу слід звернути на попелиць і цикадок, які не завжди помітні, маленького розміру, і окрім прямої шкоди – живлення соками рослини, є носіями вірусних хвороб. Пошкодження цими шкідниками проявляється у вигляді зміни кольору окремих органів рослини, карликовості стебел, недостатнього розвитку зерна. Симптоми часто схожі з ознаками недостатнього мінерального живлення, але ніякі підкормки не допоможуть, бо це інфекційна хвороба. Боротися з ними можна тільки за допомогою профілактики – використання стійких сортів та знищення поширювачів.

Зведена до мінімуму шкідливість шкідників на ранніх етапах розвитку культури дозволяє одержати більш дружні сходи з заданою щільністю та високим рівнем кущіння. В цьому випадку обробка насіння протруйниками інсектицидної дії є важливим заходом захисту рослин від шкідників.

Важливо не тільки протруїти насіння, а ще й вчасно та якісно його посіяти. Висів в ранні строки, відразу після настання фізичної стиглості грунту, дозволяє уникнути масового пошкодження, а відповідно і втрат урожаю від злакових мух, смугастої та стеблових блішок, хлібних клопів.  Потрібно звернути увагу і на густоту висіву, посіви з оптимальною густотою більш стійкіші до ураження хворобами та забур’яненості.

З початком весни розпочинається гаряча та відповідальна пора – посів ярих культур, але не потрібно забувати і про озимину. Де найбільш небезпечним фітофагом в цей період в регіоні є хлібний турун. З відновленням вегетації рослин розпочнеться живлення личинок  шкідника, найбільша шкодочинність очікується на посівах після стерньових попередників. Першочерговим заходом для попередження пошкодження рослин є проведення обстежень, при наявності 2-3 личинок на квадратному метрі проводиться обприскування посівів.

Проведення робіт пов’язаних із застосуванням засобів захисту рослин, вимагає суворого дотримання техніки безпеки та регламентів застосування. Слід використовувати лише ті препарати, які офіційно зареєстровані в «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» та придбані в офіційних дистриб’юторів засобів захисту рослин.