Бажаєте придбати прикрасу? Знайте свої права
Споживач має право:
- на вільний вибір товару,
- на перевірку його якості, безпеки, комплектності, міри, ваги та ціни,
- демонстрацію безпечного та правильного його використання.
Відповідно до ч.4 ст.17 Закону України «Про захист прав споживачів» на вимогу споживача продавець зобов’язаний надати йому контрольно-вимірювальний прилад, документи про якість, безпеку, ціну товару.
Зважування ювелірних виробів із золота та платини здійснюється з точністю не менш як до 0,01 г, срібних виробів – до 0,1 г. Дорогоцінне каміння зважується з точністю не менш як до 0,01 карата.
При придбанні ювелірного виробу необхідно звернути увагу на товарні ярлики, наявність яких обов’язкова.
Товарний ярлик ювелірних виробів передбачає наявність такої інформації:
- найменування або товарний знакпідприємства-виробника
- найменування виробу або його шифр,
- найменування сплаву металу та його проба,
- маса виробу, номер (розмір) каблучки або браслета,
- найменування каменю та його маса,
- позначки “виріб був у вжитку” або “б/в” для ювелірних виробів, які були у вжитку.
Торгівля ювелірними виробами з дорогоцінних металів здійснюється суб’єктами господарювання тільки за наявності відбитка державного пробірного клейма України.
Ще здавна людство стало застосовувати пробірні клейма – відбитки знаків, які наносилися на ювелірні і побутові вироби і засвідчували їх якість.
Пробірне клеймо було засноване як знак або набір знаків, які за допомогою букв, чисел або стилізованих зображень, докладно визначали вміст основного дорогоцінного металу в ювелірному сплаві, тобто пробу металу, на якому воно вибите. Винахідники монет, прагнучи із золотого кружка зробити монету, повинні були, в першу чергу, визначити пробу того кружка, і тільки після цього, викарбувати на ньому певні позначення і знаки, які надавали б цінність монеті. Саме ці викарбувані на монеті знаки і зображення, які гарантували її пробу і масу, є нічим іншим, як першим пробірним клеймом.
Відтоді пройшло багато часу, але і сьогодні ця тема є актуальною, тому що застосування пробірних клейм, в переважній більшості випадків, здійснюється за результатами державного експертно-пробірного контролю і гарантує якість виробу. Іншими словами, гарантується виготовлення виробу з відповідним вмістом основного дорогоцінного металу в ювелірному сплаві.
Звідси основне – споживач, купуючи ювелірний або побутовий виріб, виготовлений з дорогоцінного металу, повинен обов’язково упевнитися в наявності на ньому одного або декількох відбитків (якщо виріб складений і виготовлений з різних ювелірних сплавів) державних пробірних клейм.
Основні пробірні клейма
Для виробів із золота мають вигляд лопатки, з емблемою – стилізованим зображенням тризубця або каштанового листка, шифром – відповідною буквою підприємства-користувача клейма, захисним кодом і однією зі встановлених проб;
Для виробів з срібла мають вигляд прямокутника з опуклими горизонтальними сторонами, з емблемою – стилізованим зображенням тризубця або каштанового листка, шифром – відповідною буквою підприємства-користувача клейма і однією зі встановлених проб;
Для виробів з платини мають вигляд прямокутника із зрізаними кутами, з емблемою – стилізованим зображенням тризубця або каштанового листка, шифром – відповідною буквою підприємства-користувача клейма і однією зі встановлених проб;
Для виробів з паладію мають вигляд краплеподібної форми, з емблемою – стилізованим зображенням тризубця або каштанового листка, шифром – відповідною буквою підприємства-користувача клейма і однією зі встановлених проб.