Пробірне клеймо – гарантія якості ювелірного виробу

Бажаєте придбати прикрасу? Знайте свої права

                                                                   Споживач має право:

  • на вільний вибір товару,
  • на перевірку його якості, безпеки, комплектності, міри, ваги та ціни,
  • демонстрацію безпечного та правильного його використання.

Відповідно до ч.4 ст.17 Закону України «Про захист прав споживачів» на вимогу споживача продавець зобов’язаний надати йому контрольно-вимірювальний прилад, документи про якість, безпеку, ціну товару.

Зважування ювелірних виробів із золота та платини здійснюється з точністю не менш як до   0,01 г, срібних виробів – до 0,1 г. Дорогоцінне каміння зважується з точністю не менш як до 0,01 карата.

При придбанні ювелірного виробу необхідно звернути увагу на товарні ярлики, наявність яких обов’язкова.

Товарний ярлик ювелірних виробів передбачає наявність такої інформації:

  • найменування або товарний знакпідприємства-виробника
  • найменування виробу або його шифр,
  • найменування сплаву металу та його проба,
  • маса виробу, номер (розмір) каблучки або браслета,
  • найменування каменю та його маса,
  • позначки “виріб був у вжитку” або “б/в” для ювелірних виробів, які були у вжитку.

Торгівля ювелірними виробами з дорогоцінних металів здійснюється суб’єктами господарювання тільки за наявності відбитка державного пробірного клейма України.

Ще здавна людство стало застосовувати пробірні клейма – відбитки знаків, які наносилися на ювелірні і побутові вироби і засвідчували їх якість.

Пробірне клеймо було засноване як знак або набір знаків, які за допомогою букв, чисел або стилізованих зображень, докладно визначали вміст основного дорогоцінного металу в ювелірному сплаві, тобто пробу металу, на якому воно вибите. Винахідники монет, прагнучи із золотого кружка зробити монету, повинні були, в першу чергу, визначити пробу того кружка, і тільки після цього, викарбувати на ньому певні позначення і знаки, які надавали б цінність монеті. Саме ці викарбувані на монеті знаки і зображення, які гарантували її пробу і масу, є нічим іншим, як першим пробірним клеймом.
Відтоді пройшло багато часу, але і сьогодні ця тема є актуальною, тому що застосування пробірних клейм, в переважній більшості випадків, здійснюється за результатами державного експертно-пробірного контролю і гарантує якість виробу. Іншими словами, гарантується виготовлення виробу з відповідним вмістом основного дорогоцінного металу в ювелірному сплаві.

Звідси основне – споживач, купуючи ювелірний або побутовий виріб, виготовлений з дорогоцінного металу, повинен обов’язково упевнитися в наявності на ньому одного або декількох відбитків (якщо виріб складений і виготовлений з різних ювелірних сплавів) державних пробірних клейм.

Основні пробірні клейма

Для виробів із золота мають вигляд лопатки, з емблемою – стилізованим зображенням тризубця або каштанового листка, шифром – відповідною буквою підприємства-користувача клейма, захисним кодом і однією зі встановлених проб;

 

Для виробів з срібла мають вигляд прямокутника з опуклими горизонтальними сторонами, з емблемою – стилізованим зображенням тризубця або каштанового листка, шифром – відповідною буквою підприємства-користувача клейма і однією зі встановлених проб;

 

Для виробів з платини мають вигляд прямокутника із зрізаними кутами, з емблемою – стилізованим зображенням тризубця або каштанового листка, шифром – відповідною буквою підприємства-користувача клейма і однією зі встановлених проб;

 

Для виробів з паладію мають вигляд краплеподібної форми, з емблемою – стилізованим зображенням тризубця або каштанового листка, шифром – відповідною буквою підприємства-користувача клейма і однією зі  встановлених проб.