З настанням сталої теплої погоди очікувано зростає інтенсивність льоту бджіл, а також з’являються і перші шкідливі організми, які при масовому розмноженні здатні значно знижувати врожаї, а в окремих випадках – повністю знищувати посіви культурних рослин, у зв’язку з чим виникає необхідність проведення захисних заходів задля зменшення чисельності шкідників.
Проте останніми роками почастішали випадки отруєння та загибелі бджіл від застосування пестицидів, які використовують під час обробітку посівів та насаджень протягом весняно-літнього періоду.
При широкому застосуванні хімічних препаратів у сільському і лісовому господарствах все гострішою стає проблема для пасічників щодо охорони та захисту бджіл від отруєнь пестицидами, або хімічного токсикозу. Хімічний токсикоз – не інфекційна хвороба, бджіл і їх личинок, що викликається отруєнням пестицидами (найбільш небезпечними є інсектициди, які використовують проти шкідників). При цьому хімічні препарати, якими обробляють поля проти шкідників, не тільки вбивають бджіл, а й роблять їх менш стійкими до несприятливих факторів навколишнього середовища. Отруєння виникає в результаті грубих порушень правил застосування пестицидів і санітарних вимог при обробці рослин пестицидами, серед яких є: відсутність інформації для бджолярів про час, місце, характер хімічних обробок, проведення обробок пестицидами у денний час в період масового льоту бджіл, обробітку сільськогосподарських рослин і садів у фазу цвітіння. При цьому пестициди потрапляють в бджолині сім’ї разом з нектаром, пилком, в результаті чого забруднюються кормові запаси і товарна продукція
Щоб уникнути випадків загибелі бджіл управління фітосанітарної безпеки Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області нагадує сільгоспвиробникам, які застосовують пестициди, що згідно статті 37 Закону України «Про бджільництво» вони зобов’язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки попередити про це пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані 10 км від оброблених площ через місцеву пресу або представників територіальної громади . У попередженні має бути вказана точна дата обробки інсектицидами, місце обробки, культура, що обробляється, назва препарату та ступінь його токсичності для бджіл. Окрім того, сільгоспвиробнику забороняється обробка медоносів під час цвітіння та масового льоту бджіл. При використанні небезпечних для бджіл препаратів сільгоспвиробникам радять також використовувати репеленти, аби бджоли не летіли на оброблені ділянки. Також слід враховувати, що бакові суміші деяких пестицидів більш небезпечні для бджіл, ніж кожний препарат окремо. Перевищення встановленої норми витрати, збільшення концентрації робочого розчину може значно підвищити клас небезпечності препарату. Таким чином, правильний вибір пестициду, виконання всіх технічних та санітарних норм має виняткове значення для попередження отруєння бджіл.
Згідно Державних санітарних правил ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів » всі роботи з пестицидами і агрохімікатами потрібно проводити в ранкові і вечерні години при мінімальних висхідних повітряних потоках. Як виняток, допускається проведення обробок у денні години у похмурі і прохолодні дні.
Відповідальність за отруєння бджіл несе не тільки замовник хімічних обробок, значну відповідальність також несуть і власники пасік.
Так відповідно до Закон України «Про бджільництво»:
- пасіки підлягають обов’язковій реєстрації за місцем проживання фізичної особи або за місцем знаходженням юридичної особи, яка займається бджільництвом, місцевих державних адміністраціях або сільських, селищних, міських радах;
- перевезення (кочівля) бджіл на медозбір і запилення здійснюється на підставі ветеринарно – санітарних правил, згідно з якими фізичні та юридичні особи повинні розміщувати пасіки на земельних ділянках, які належать їм на правах власності або користування;
- розміщення пасік на земельних ділянках інших власників або користувачів здійснюється за їх згодою.
Ветеринарно-санітарний паспорт пасіки є єдиним документом, що свідчить про реєстрацію пасіки, він підтверджує факт володіння пасікою, а також те, що бджоли на пасіці є здоровими. Власники пасік повинні обов’язково зареєструватись Територіальній громаді та своєчасно інформувати її представників і господарства про місця перебування своїх пасік на стаціонарі та при їх переміщеннях.
Після отримання інформації про майбутні хімічні обробки бджоляри мають:
- вивезти пасіку в безпечне місце;
- ізолювати виліт бджіл з вуликів.
Період ізоляції бджолиних сімей залежить від ступеня токсичності та періоду збереження активності пестицидів на рослинах.
Згідно екологічних регламентів захисна зона при використанні пестицидів:
– 1- го класу для бджіл – 4 км, обмеження вильоту – 4-5 діб;
– 2- го класу – 3-4 км, обмеження вильоту – 2-3 доби;
– 3- го класу – прикордонна захисна зона – 2-3 км, обмеження вильоту – 1-2 доби;
– 4- го класу – не менше 1-2 км та обмеження вильоту – 6-12 год.
Термін ізоляції збільшується на 1-2 дні при знижені температури та підвищення вологості повітря.
В разі отруєння комах, пасіка обстежується комісією та складається Акт.
До складу комісії повинні входити:
- ветеринарний лікар району або господарства де сталося отруєння;
- представники господарства;
- представники сільської, селищної, міської ради або територіальної громади;
- представники Держпродспоживслужби у сфері ветеринарного надзору та захисту рослин.
Під час обстеження проводиться відбір проб для лабораторної діагностики на встановлення причин загибелі бджіл. Зразки відбираються від бджолиних сімей для встановлення в них залишки отрутохімікатів. Для лабораторного дослідження відбирають не менше 500 бджіл у скляний чистий посуд; 100 гр. меду; шматок стільника 15*15 з пергою, а також будь – який інший матеріал з бджолиних сімей.
Разом з пробами у лабораторію направляють Акт та супровідний лист, в якому вказують на який пестицид необхідно провести дослідження.
Відбір і пересилку проб патологічного матеріалу для лабораторного дослідження здійснюють відповідно до існуючих вимог.
Лише при співпраці пасічників та сільгосптоваровиробників можна уникнути загибелі бджіл та отримати пасічниками – цілющого меду, господарями – багатого врожаю.