Для маловодної Миколаївської області питання забезпечення населення якісною питною водою є актуальним і пріоритетним.
В зв’язку з цим, Головним управлінням Держпродспоживслужби в Миколаївській області проведена інвентаризація всіх населених пунктів області з визначенням стану їх водозабезпечення, а саме, всіх об’єктів водопостачання (водопроводів, свердловин, шахтних колодязів).
За результатами цієї важливої роботи визначено, водопостачання населення 5 міст області здійснюється із поверхневих водних джерел (річок Південний Буг, Інгул, Синюха та Софієвського водосховища). Більша частина населення області для питних потреб використовує воду з підземних горизонтів (свердловини, колодязі). При цьому, значна кількість населених місць взагалі не має ні водопроводів, ні громадських колодязів. Мешканці цих населених пунктів використовують воду з індивідуальних джерел, розташованих на власних подвір’ях. Зрозуміло, що в такому випадку, не має гарантії, що вода відповідає встановленим стандартам і не несе за собою загрозу для здоров’я.
Точніше, в області усього 877 населених пунктів. Водопроводів нараховано 526, з них лише 10 водопроводів, де в якості джерел водопостачання використані поверхневі водойми. Водопроводи охоплюють 476 населених пунктів області. В якості підземних джерел водокористування використано 534 підземних джерела (громадські колодязі, або свердловини), які, в свою чергу, забезпечують питною водою ще 141 населений пункт. И в 260 селищах та селах відсутні будь які громадські джерела питної води. При цьому, найгірша ситуація склалася в Єланецькому районі (3 водопроводи на район), також незадовільна ситуація в Арбузинському (12 водопроводів), Кривоозерському (11 водопроводів), Новобузьському (9 водопроводів) районах, де вкрай низькій рівень забезпечення населення централізованим водопостачанням і питання щодо забезпечення якісною питною водою означених населених пунктів фактично, не вирішується.
З метою вирішення ситуації, що склалася в Миколаївській області, щодо забезпечення якісною питною водою, за ініціативою Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області на засіданні регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій при Миколаївській облдержадміністрації в лютому місяці поточного року позачергово було розглянуто питання «Про стан питного водопостачання Миколаївської області».Слідом, з метою надання необхідної консультативної допомоги в організації забезпечення населення області якісною питною водою на місцях,за участю керівництва Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області, були проведені кущові наради з керівництвом райдержадміністрацій, об’єднаних територіальних громад, селищних, сільських рад, базових підприємств водопровідно-каналізаційного господарства.
За результатами засідань були визначені основні заходи, направлені на виправлення критичної ситуації, що склалася в Миколаївській області відносно забезпечення населення якісним питним водопостачанням, визначені чіткі терміни виконання. Але за період, з моменту проведення засідання регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій при Миколаївській облдержадміністрації, та кущових нарад з боку органів місцевого самоврядування відмічається дуже повільне виконання протокольних рішень.
В той же час, на адресу Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області продовжують надходити звернення від мешканців області, про незадовільну якість питної води (Первомайський, Снігурівський, Очаківський райони).
З огляду на сказане, управліннями Держпродспоживслужби області будуть проведені перевірки підприємств-балансоутримувачів водопроводів з проведенням лабораторного контролю якості води та вжиттям відповідних заходів, в разі виявлення порушень чинного законодавства в сфері питного водопостачання.