Про результати контрольного заходу щодо формування тарифів на централізоване водопостачання

За зверненням органу місцевого самоврядування фахівцями Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області (далі – Головне управління) здійснено позаплановий контрольний захід комунального підприємства (далі – Підприємство), що надає послуги з централізованого водопостачання. При формуванні тарифів на вказані послуги перевіркою встановлено низку порушень Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 р. № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги» (далі – Порядок).

А саме, Підприємством безпідставно сформовано тарифи за окремими групами споживачів (для фізичних осіб та для юридичних осіб); складові витрат не згруповано за статтями відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, затверджених Мінфіном. Обсяг надання послуг не обґрунтовано річним планом господарської діяльності з централізованого водопостачання. За відсутності розрахунку планованого прибутку до тарифів безпідставно включено рентабельність в розмірі 10% та 30%.

Плановану виробничу собівартість на послуги з централізованого водопостачання сформовано з порушенням вимог Порядку:

– до прямих матеріальних витрат безпідставно включено завищену кількість електроенергії за вартістю, розрахованою з урахуванням фактичного тарифу з ПДВ за один місяць 2023 року, підвищеного на 30% без відповідного економічного обґрунтування;

– до розрахунку амортизації основних засобів виробничого призначення  включено амортизацію тих основних засобів, що відносяться до адміністративних витрат та витрат на збут;

– витрати на заробітну плату необґрунтовано включені до структури тарифу окремою позицією, без розподілу між прямими матеріальними, загальногосподарськими, адміністративними витратами та витратами на збут. Крім того, до розрахунку заробітної плати безпідставно включено підвищуючи коефіцієнти згідно з Галузевою угодою, тоді як Підприємство не перебуває у сфері дії сторін такої угоди.

Враховуючи, що Підприємством, крім  вказаних послуг, надаються інші комунальні послуги, у розрахунку тарифу не здійснено розподіл загальновиробничих, адміністративних витрат та витрат на збут між усіма видами господарської діяльності, з подальшим віднесенням таких витрат до собівартості послуг.

Крім того, до тарифів на централізоване водопостачання Підприємством безпідставно враховано витрати, які мають бути включені до складу плати за абонентське обслуговування.

За результатами перевірки Підприємству надано припис про виконання законних вимог щодо усунення порушень та посадову особу притягнуто до адміністративної відповідальності з накладенням штрафу в розмірі 2 550 грн.

Адміністративний штраф сплачено в повному обсязі. Підприємством повідомлено Головне управління про виконання вимог припису.