Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області інформує, що насіння, яке втратило свої якості і не може бути використане за призначенням, а саме: на посів, продовольчі, кормові та інші цілі, або садивний матеріал, який не може бути використаний для створення багаторічних насаджень або в інших цілях – підлягає знищенню.
До прикладу, якщо за результатами аналізувань насіння виявилось не кондиційним, його можна перевести в товарне зерно і використати як продукт харчування або як корм для сільськогосподарських тварин. Але якщо це протруєне насіння та в значній мірі уражене грибковими хворобами, і його не можна використати для переробки як продукт харчування чи корм для тварин, що робити суб’єкту господарювання в цьому випадку?
Тоді доцільним є прийняття рішення про його знищення.
Нагадуємо, що відповідно до статті 17 ЗУ «Про насіння і садивний матеріал», наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 20 грудня 2018 року № 613 затверджено «Порядок знищення насіння, яке не може бути використане на посів, продовольчі, кормові та інші цілі та садивного матеріалу, який не може бути використаний для створення багаторічних насаджень або в інших цілях».
Процедурою передбачено, що суб’єкт господарювання, який є власником насіння та/або садивного матеріалу (далі – власник насіння) у разі прийняття рішення про необхідність знищення насіння, звертається до територіального органу Держпродспоживслужби із Заявою, за формою згідно до додатку 1 Порядку.
У триденний строк після отримання заяви від власника насіння Інспектор повідомляє про час та місце знищення місцеву державну адміністрацію або орган місцевого самоврядування на території якої заплановано таке знищення. Також встановлює контакти представника, який буде брати участь у знищенні.
Інспектор до знищення насіння та/або садивного матеріалу зобов’язаний:
1) здійснити візуальний огляд насіння та/або садивного матеріалу, за яким ініційовано знищення;
2) за зверненням власника встановити можливість самостійного знищення насіння та/або садивного матеріалу власником за місцем його зберігання та/або необхідність направлення насіння та/або садивного матеріалу на знищення до підприємства, яке відповідає вимогам статті 19 Закону України «Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції».
Знищення насіння відбувається шляхом спалювання, руйнування, фізико-хімічної, біологічної або іншої обробки відповідно до вимог нормативних документів, під наглядом Інспектора та за участю представників власника насіння, місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування. У випадку знищення на Підприємстві – представника підприємства, що проводить таке знищення. Інспектор проводить відеофіксацію (фотофіксацію) знищення.
Інспектор складає Акт у чотирьох примірниках та по одному його примірнику направляє:
– власнику насіння, що знищено;
– підприємству, що здійснювало знищення (у разі залучення);
– державній адміністрації або місцевому органу самоврядування;
– залишається в територіального органу Держпродспоживслужби.
Копія заяви власника насіння долучається до Акту, як невід’ємна його частина.
Слід мати на увазі, що відповідальність за збереження вилученої з обігу неякісної та небезпечної продукції до вирішення питання про її переробку, утилізацію, знищення або подальше використання несе власник цієї продукції.
Шановні сільгоспвиробники, правомірна утилізація і знищення неякісної та небезпечної продукції є запорукою екологічного благополуччя нашого краю.
Даний матеріал носить інформаційний та роз’яснювальний характер.