Повідомлення системи RASFF щодо міграції первинних ароматичних амінів у ложках (шумівках) та нейлонових ополониках, що експортувалися з Китаю

До Держпродспоживслужби надійшли інформаційні повідомлення системи RASFF від 10 січня 2022 № 2021.6056 fup-4 та № 2021.0705 fup-1.

Відповідно до повідомлень, виявлено міграцію первинних ароматичних амінів у ложках (шумівках) та нейлонових ополониках, що експортувалися з Китаю (виробник: GUANGDONG EKA INDUSTRIAL INVESTMENT CO., LTD UNIT 1201, BLOCK E, POLY WORLD TRADE CENTER) через Францію до України (отримувач: «АШАН Україна», S95 – Бориспіль, 08301).

Згідно Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» (далі – Закон) оператори ринку зобов’язані вилучати та/або відкликати у встановлених законом випадках об’єкти санітарних заходів, які перебувають в обігу та можуть спричинити шкідливий вплив для здоров’я людини, та письмово інформувати компетентний орган про вжиті заходи.

У разі виявлення вищезазначеної продукції в обігу, просимо негайно інформувати Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за адресою: просп. Центральний, 288, м. Миколаїв, 54003, т/факс 30-43-25 та e-mail: dpssmykolayiv@dpssmk.gov.ua, viddilbhp@dpssmk.gov.ua .

Довідково: ароматичні аміни — це похідні ароматичних вуглеводнів, у яких атом (атоми) гідрогену заміщені на аміногрупу. Ароматичні аміни можна розглядати також як похідні аміаку, у якому атоми гідрогену (один, два або всі три) заміщені на ароматичні замісники.

Анілін, феніланілін (C6H5NH2) — найпростіший представник ароматичних амінів. Безбарвна оліїста токсична речовина з характерним запахом, погано розчинна у воді і добре — в органічних розчинниках. На повітрі швидко окислюється, набуваючи червоно-бурого кольору.

Аліфатичні аміни викликають порушення проникності стінок кровоносних судин та клітин мембран, функції печінки і дистрофію. Частина з них вражає ЦНС. Ароматичні аміни отруйні й викликають утворення метгемоглобіну, який пригнічує ЦНС. Деякі з них є канцерогенами (напр. β-нафтиламін, бензидин, 4-амінодифеніламін, п-толуїдин) і викликають рак сечового міхура.