Поради споживачам при купівлі насіння овочевих культур

З наближенням весняно–польових робіт підвищується попит на насіння овочевих культур, одночасно з цим зростає ризик придбати некондиційне (таке, що за своїми якісними показниками не відповідає вимогам нормативних документів) насіння. Використання для посіву контрафактного та фальсифікованого насіння може спричинити втрату врожаю до 25%. Вберегтися від підробок насіння на ринку можна тільки будучи добре проінформованим.  Тому відділ контролю у сфері насінництва та розсадництва Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області пропонує споживачам кілька порад, які допоможуть під час вибору насіння овочевих та баштанних культур.

1. Звертайте увагу на особливості маркування пакувань насіння. На пакеті з фасованим насінням, призначеним для роздрібної торгівлі вказують:

– назву країни-виробника насіння, а також фірму, підприємця, тощо;
– назву і товарний знак, юридичну адресу, де пакували насіння;
– культуру;
– сорт, гібрид;
– массу, або кількість насінин у пакеті, шт;
– номер насіннєвої партії;
– рік урожаю;
– схожість;
– документ на насіння (назва, №);
– коротку інформацію про культуру (опис сорту чи гібриду, поради щодо вирощування).

Зазначені показники безпосередньо можуть наноситись на спожиткову тару методом механічного чи ручного штампування.

2. Здійснюйте покупку лише за наявності супровідних документів, що засвідчують якість насіння, а саме: «Довідки» про сортові і посівні якості насіння в якій міститься така інформація: назва підприємства, адреса де придбано насіння, культура, сорт, (гібрид), рік врожаю, номер партії, схожість, чистота, вологість, походження насіння, термін дії сертифікату, на основі якого
здійснювалась перевірка посівних якостей насіння. За умови, коли насіння власного виробництва, дані про партію вказуються у «Сертифікаті», що засвідчує його посівні якості.

Ці документи, повинні зберігатись за місцем торгівлі протягом строку чинності документів за результатами аналізу щодо посівних якостей та пред’являтися за вимогою. Використання і реалізація насіння, яке не забезпечене супровідними документами про їх походження та якість – забороняється. Згідно із ст. 22 Закону України «Про насіння і садивний матеріал» у разі порушення гарантій суб’єкт насінництва та розсадництва несе відповідальність згідно із законом.