З наближенням весняно–польових робіт підвищується попит на насіння овочевих культур, одночасно з цим зростає ризик придбати некондиційне (таке, що за своїми якісними показниками не відповідає вимогам нормативних документів) насіння. Під час вибору варто розуміти, що привабливий та яскравий малюнок на упаковці не гарантує якість його вмісту. На жаль, у продажу зустрічається чимало неякісного насіння.
Для того, щоб час, сили та гроші не витрачалися даремно, відділ контролю у сфері насінництва та розсадництва Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області пропонує споживачам кілька порад, які допоможуть обрати якісне насіння овочевих та баштанних культур:
– не купуйте насіння невідомого походження. Обирайте виробника, який позитивно зарекомендував себе на ринку насіння;
– відмовтеся від придбання насіння на стихійних ринках. В таких місцях найчастіше зустрічається неякісне насіння та підробки. Купуйте насіння в спеціалізованих магазинах.
Як же зорієнтуватися серед різноманітності яскравих упаковок, на що саме необхідно звернути увагу?
Насамперед пакет з насінням повинен бути з міцного якісного паперу, з охайною склейкою та чітким текстом. Пам’ятайте, що якість насіння не залежить від яскравості малюнка чи вишуканості назви на упаковці.
Також, слід пересвідчитись у наявності в продавця пакету супровідних документів, що засвідчують сортові та посівні якості партії насіння (для насіння власного виробництва – сертифікатів на насіння, а для насіння овочевих культур, яке придбане для подальшої реалізації – довідки про сортові та посівні якості насіння передбаченої ДСТУ 6006:2008). Ці документи повинні зберігатись за місцем торгівлі та пред’являтися за вимогою.
Строк чинності документів за результатами аналізу щодо посівних якостей насіння овочевих, баштанних культур, кормових коренеплодів відкритого і закритого ґрунтів становить 12 місяців, а упакованих в герметичну тару – 24 місяці. Реалізація насіння, без супровідних документів про їх походження та якість – забороняється. Власник насіння повинен гарантувати відповідність посівних якостей насіння і садивного матеріалу, зазначених у відповідних документах.
Дані про партії насіння, що пропонуються для продажу, зазначені в документах, повинні відповідати інформації зазначеній на пакетах. Зверніть увагу, що на пакеті з фасованим насінням призначеним для роздрібної торгівлі вказують: назву країни-виробника насіння, а також фірму, підприємця; назву і товарний знак, юридичну адресу, де пакували насіння, культуру, сорт, гібрид, масу, або кількість насінин в пакеті, номер насіннєвої партії, рік урожаю; схожість; документ на насіння (назва, №), коротку інформацію про культуру (опис сорту чи гібриду, поради щодо вирощування).
Рекомендуємо зберігати квитанцію (фіскальний чек) на придбане насіння та упаковку з-під використаного насіння (важливо при розкритті упаковки не пошкодити місце, на якому вказаний номер партії). Маючи їх, можна пред’явити претензії до продавця в разі придбання неякісного насіння.
Пам’ятайте, що краще придбати дороге але якісне насіння в перевірених спеціалізованих закладах, чим дешеве, але сумнівної якості в невідомих осіб. Бажання зберегти кошти, в такому випадку, може призвести до значних втрат в майбутньому.
УВАГА! Часто на пакетах з насінням написано «Якість насіння контролюється державною насіннєвою інспекцією». Це не відповідає дійсності, оскільки державна насіннєва інспекція була ліквідована ще у 2012 році.
Згідно статті 18 Закону України «Про насіння і садивний матеріал», суб’єктами видачі сертифікатів, що засвідчують сортові якості насіння або садивного матеріалу, є центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику, або органи з оцінки відповідності, що входять до сфери його управління. На даний час здійснювати таку діяльність мають право 5 органів з оцінки відповідності, а саме: ДП «Державний центр сертифікації та експертизи сільськогосподарської продукції», ТОВ “Агросерт”, ТОВ «Агролабтест», ТОВ «Новасерт» та ТОВ «Велес – Сідс».
Законом України «Про насіння та садивний матеріал» передбачено, що особи, які винні в порушенні законодавства у сфері насінництва та розсадництва, несуть відповідальність згідно із законом.