Передпосівна обробка насіння

Обираючи насіння для майбутнього посіву, необхідно передусім подумати про його якісні показники. Основним заходом, який допоможе аграріям отримати високий врожай, є обов’язкова передпосівна обробка насіння. Недотримання рекомендованих сівозмін, використання спрощених систем обробітку ґрунту, а часом – й насіння неналежної якості, призводять до збільшення рівня патогенів, які зберігаються як у ґрунті (снігова пліснява, гельмінтоспоріоз, кореневі гнилі тощо), а також можуть переноситися насінням (фузаріози, сажкові хвороби тощо).

Вибір препарату повинен базуватися перш за все на основі результатів фітоекспертизи посівного матеріалу. Критеріями вірного підбору є :

  • спектр фунгіцидної активності препаратів, особливо висока ефективність проти сажкових хвороб;
  • нові препаративні форми;
  • особливості поширення збудників хвороб в даному регіоні;
  • фітоекспертиза насіннєвого матеріалу;
  • фітосанітарна ситуація в попередньому сезоні.

Протруювання сучасними препаратами дозволяє знезаражувати насіння від збудників хвороб рослин, які передаються через насіннєвий матеріал; захищати насіння і проростки від цих збудників, які знаходяться в ґрунті; зменшувати шкоду, яку спричиняє насінню травмування шляхом активізації його захисних властивостей і запобігання розвитку патогенів; зменшувати пошкодженість сходів кореневими гнилями та шкідниками. Все це в комплексі забезпечує захист і стимуляцію процесів росту рослин. Протруєне насіння дозволяє отримати здорові й дружні сходи, захистити як кореневу систему, так й молоді проростки. Даний технологічний прийом є економічно та екологічно виправданим заходом, адже при відносно невисоких фінансових затратах на протруйник, можна ефективно контролювати низку шкідливих організмів. Окрім цього не потрібно забувати, що лише протруювання насіння дає можливість контролювати збудників хвороб, які зберігається в ґрунті, всередині насіння або в насіннєвій оболонці, адже фунгіцидні обробки у період вегетації проти цих фітопатогенів будуть малоефективними. З метою досягнення максимального ефекту діюча речовина повинна бути рівномірно нанесена на насінину. Тому крім високоефективного препарату потрібно забезпечити належну технологію обробки. Проведення передпосівного протруювання насіння дозволяє знизити втрати врожаю на 50% і більше.

Особливого значення набуває якісне протруєння насіння озимих культур із застосуванням комлексного захисту від шкідників і хвороб. Ефективніше застосовувати не двокомпонентні, а трьохкомпонентні протруйники. При цьому внесення препаратів системної дії є першочерговим, оскільки дозволяє регулювати чисельність комплексу шкідливих організмів, що пошкоджують кореневу систему і сходи озимих рослин. Ефективним буде додавання до суміші протруйників речовин, що стимулюють ріст, які підсилюють пригнічення патогенних організмів, створюючи на поверхні насінини плівку з органічних і мінеральних елементів, забезпечують живлення сходів на ранніх етапах розвитку рослини.

Обов’язково потрібно враховувати фітотоксичність усіх застосовуваних препаратів та їх загальний вплив на екологію. Всі роботи треба проводити суворо дотримуючись правил техніки безпеки при роботі з пестицидами та агрохімікатами та лише дозволеними препаратами згідно з «Державним реєстром пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». До роботи з пестицидами і агрохімікатами допускаються лише ті особи, які пройшли навчання та мають Посвідчення про право роботи з пестицидами.