Найбільш вдалий варіант забору води для питних потреб, найбільш захищений від зовнішніх, поверхневих джерел забруднення і найчастіше прийнятий в якості джерел систем централізованого питного водопостачання це свердловина.
Щоб мати право використовувати водні природні ресурси, необхідно оформити свердловину на воду відповідно до вимог чинного законодавства. Це стосується землевласників всіх форм власності.
Важливо! Без отримання спеціальних дозволів воду можуть добувати приватні користувачі і організації лише за умови, що глибина свердловини не більше 20м. Такі технічні споруди не потрібно реєструвати.
Якщо свердловина пробурена нижче цього рівня, її необхідно узаконити в держструктурах. А саме, згідно з положеннями Кодексу України про надра, для установки свердловин і підйому підземних вод з глибини більше 20 метрів необхідно оформити дозвіл, що дозволяє використовувати природні ресурси.
Згідно з положеннями Водного кодексу споживачі можуть використовувати воду зі свердловин різними способами. При загальному водокористуванні мова йде про приватні об’єкти, які використовують природні води для забезпечення потреб в чистій воді для господарства і пиття. При спеціалізованому водокористуванні, крім побутових потреб, ресурс служить і для покриття якісь виробничих процесів. Забір води в цьому випадку проводиться з використанням технічних засобів. Споживання більш 300 м куб. на добу зобов’язує отримати дозвіл на користування надрами. Процедура його узгодження і умови детально викладені в Порядку видачі дозволів на спеціальне водокористування та внесення змін до постанови, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2002 року № 321.
Важливо пам’ятати! Обов’язковому ліцензуванню підлягає діяльність, пов’язана централізованою подачею води (або її відведенням). Крім дозволу на спеціальне водокористування, організації, що має на своєму балансі свердловину, необхідно отримати Паспорт. Це офіційний документ, форма якого визначена наказом Міністерства екології та природних ресурсів України, Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 04 квітня 2016 року № 145/84.
Додатково потрібно мати:
– державний акт на землю (на якій розташовано технічна споруда);
– проектні документи і технічний проект будівництва свердловини;
– норми водоспоживання.
Свердловина, яка знаходиться на балансі підприємства, також повинна бути занесена до державного реєстру (згідно з п. 2, 3 Порядку державного обліку артезіанських свердловин, облаштування їх засобами вимірювання об’єму видобутих підземних вод, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 2012 року № 963)..
При спорудженні свердловини необхідно звертати увагу на наявність і розміри зони санітарної охорони, які передбачені Державними будівельними нормами ДБН В.2.2.574:2013 «Водопостачання. Зовнішні мережі та споруди»
Зони санітарної охорони (ЗСО) слід передбачати для забезпечення санітарно-епідеміологічної безпеки та охорони від випадкового або навмисного забруднення поверхневих чи підземних джерел і водопровідних споруд системи централізованого питного водопостачання (незалежно від форми власності або відомчої підпорядкованості), а також прилеглих до них територій. ЗСО повинна складатися з трьох поясів:
– перший пояс (пояс суворого режиму), який включає територію розташування водозабірних споруд, майданчиків всіх водопровідних споруд і водопідвідного каналу; на території не повинні перебувати сторонні споруди, очисні споруди, вигрібні ями, септики і інші потенційно небезпечні джерела забруднення.
– другий і третій пояси (пояси обмежень і спостережень), які включають територію, яка призначається для охорони джерел водопостачання від забруднення.
Межі ЗСО водних об’єктів повинні встановлюватись відповідно до вимог чинного законодавства. У кожному з трьох поясів ЗСО, відповідно до їх призначення, слід встановлювати спеціальний режим та визначати комплекс заходів, спрямованих на недопущення погіршення якості води. Вимоги стосовно водоохоронного режиму викладені в Постанові КМУ від 18.12.1998р. №2024 «Про правовий режим зон санітарної охорони водних об’єктів».